Screen Shot 2015-07-05 at 20.19.44

Nat Junior, U-23 T and F Championships: Kilkenny Highlights

Some Highlights from Tullamore today (July 5th) Junior Championships St Josephs AC: Gold for Shannen Dawkins in the 100m Hurdles; Silver for Shannen Dawkins in the High Jump; Silver in  the 4x100m Girls’ Relay: (Sophie Becker, Clara Kennedy, Mia Griffin, Shannen Dawkins); Bronze for Sophie Becker in the 200m; KCH Silver for Peter Lynch in […]

Continue reading
Screen Shot 2015-07-04 at 22.59.02

National Juvenile Track and Field Day 1: Kilkenny Highlights

Highlights from Tullamore (Sat 4th July) Gowran AC: “two medals (silver and bronze) in 10 minutes” Boys’ U-17 Discus: Silver for James O Neill; Boys’ U-15 Hammer: Bronze for Zack Denieffe; Brow Rangers: silver and bronze Boys’ U-17 Shot: bronze for Patrick Darcy; Boys’ U-19 Shot: silver for John Joe Kelly: KCH: silver and bronze(x2) Girls […]

Continue reading
Screenshot 2015-06-27 at 19.40.09

Children’s Games and Juvenile Combined events: Kilkenny Athletes

Highlights Children’s Games: Bronze for Liam O Dwyer and Albi Paul (Gowran AC) in the Boys’ U-9 60m; Silver for KCH Boys’ U-9 4x100m Relay Team; (Luke Kerwick, Bill O’Shea, Louis Raggett, Patrick Lacey). Gold for KCH Boys’ U-10 4x100m Relay Team, (Daniel Ring, Alex Cullen, Sean Young, Brian Moore, James Kavanagh, Matthew Kavanagh.); Bronze for KCH […]

Continue reading
Screen Shot 2015-06-21 at 22.56.00

Leinster Track and Field: Kilkenny Medal Winners (Sat/Sun)

Track Results Walks: Boys’ U-14: 2 Henry Farrell (G); Boys’ U-15: 1 Nicky Connolly (CC), 2 Tadgh Knox (SS); Girls U-17: 1 Isabel Morgan (SS); 4 Molly O Shea (SS); Hurdles: Girls’ U-14 75m Hurdles: 3 Jennifer Leahy (KCH); Girls U-16 80m Hurdles: 1 Ciara Deeley (KCH); Girls’ U-17 80m Hurdles: 3 Maeve Delaney (CC); […]

Continue reading
Screen Shot 2015-06-20 at 21.06.31

Leinster U-14/19 Saturday Results (Kilkenny athletes)

Some results from day 1 of the Leinster Juvenile Track and Field Championships (U-14/19) with some more results to be added Track Results Walks: Boys’ U-14: 2 Henry Farrell (G) Boys’ U-15: 1 Nicky Connolly (CC), 2 Tadgh Knox (G) Girls’ U-16: 4 Molly O Shea (SS); Girls U-17: 1 Isabel Morgan (SS); Sprint Hurdles […]

Continue reading
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 541 other followers