St Senans Track and Field a Great Success



There Off
Paul Manning accepts the Shield from James Alyward


St Senans held their annual track and field day on Easter Monday in the Sports Complex Kilmacow. Hundreds of athletes took part in over sixty track and field events in perfect weather with the grass track in excellent condition. The Sports Complex was packed to capacity with athletes and their families.

This was the first day of the outdoor track and field season for the clubs and athletes travelled from far and wide. The local Kilkenny clubs were well represented and also their were clubs from Waterford: Waterford AC, Stella Maris Tramore, West Waterford AC, Lismore, An Gaelteacht, from Tippereary came Carrick on Suir, Clommel, Moycarkey.Athletes travelled from Liscarroll Co Cork, Kildare North Laois and all of this made for a high standard of competition.

The whole day ran like clockwork and great credit is due to Bill Lacey and the organising committee from St Senans AC.

Watch a slide show

There were some great individual performances on the day and St Josephs AC were the winners of the overall Shield for the best club.

Full Results: St Senans AC Track and Field Easter Monday 25th April 2011

80 m

 girls u 8 Joy Ogbonna Tramore Zara Ronan Carrick AC Neasa Cheevers An Gaelteact

boys u 8 Evan O Toole St Josephs Jack Corcoran Waterford AC Jonas Nyberg Clonmel AC

girls u 9 Laura Mille An Gaelteacht Marie Claire O Dwyer St Josephs Rachael Walsh Ferrybank AC

boys u 9 Jordan Knight Thomastown Cathal Beirne St Josephs Nick Kleijn St Senans

girls u 10 Carine Kenny Gorey Ava Fenneny Clonmel AC Orla Winston Clonmel AC

boys u 10 Ethan Flynn Waterford AC Rory O Connor St Josephs Cathal Scanlan Waterford Ac

100 m

girls u 11 Emily Kleyn St Senans Ac Anna Halley Tramore Priscilla Ademoye Ferrybank

boys u 11 Darragh McDonald St Josephs Conor Clark Castlecomer Peter O Brien An Ghaelteacht

girls u 12 Vicky Cusack Liscarroll Katie Murphy St Senans AC Aoife Doyle Carrick AC

boys u 12 Mark Hartery Tramore Conor Murphy Clonmel Thomas Ahearn An Ghaelteacht

girls u 13 Ann Corcoran Ferrybank AC Clare Kirwan KCH Orla O Brien Ferrybank

boys u 13 Michael Kinsella Enniscorthy Shane Coughlan Lismore John Dillon KCH

girls u 14 Aoife Naddy Gowran AC Clara Kennedy St Josephs Amy Foley Ferrybank AC

boys u 14 Cormac McCann Ferrybank Jonathon Crowley St Senans Ross Dalton Ferrybank AC

girls u 15 Leanne Prout Carrick AC Niamh McNichol Tramore Orla Queally Ferrybank

boys u 15 Paul Manning St Josephs Darren Prout Carrick AC Paddy Bartley Carrick AC

girls u 16 Shannon Dawkins Horeswood Cloina Quirke Brow Rangers Varena Ogbonna Tramore

boys u 16 Aaron Fenlon St Josephs Sean O Neill Gowran AC Sean Whittle Ferrybank AC

girls u 17 Claire Hogan Clonmel AC Maedbh Moynihan Clonmel AC

boys U 17 Emmanuel Ogbonna Tramore Aidan Smith Tramore AC


girls u 15 Karen Burke St Cocos Tara Lacey St Senans Isabel Morgan St Senans

boys u1 8 Evan Lynch Clonmel

Girls U 18 Kate Veale West Waterford Sarah Burke St Cocos Orla Butler St Senans

The West’s awake


 girls u 10 Carine Kenny Gorey Ciara O keefe Thomastown Rachael Power Adamstown

boys u 10 Rory O Connor St Josephs Ethan Flynn Waterford Cormac Mahony West Waterford

girls u 11 Emma Casey Clonmel Emily O Mahony West Waterford Anna Downey Clonmel

boys u 11 Conor Clark Castlecomer Oisin Griffin St Josephs Peter O Brien An Ghaelteacht

700 m

 girls u 12 Molly Hutchenson Ferrybank Eileen Veale An Gaelteacht Eve Lacey St senans

boys u 12 Thomas Ahearn An Ghaelteacht Hugo Blair Waterford Edward Dunne KCH

girls u 13 Helen Hoynes St Josephs Krista Meade Ferrybank Chloe Richardson KCH

boys u 13 David O Connor St Josephs Michael Power West Waterford Mark Roche

girls u14 Sinead Flynn West Waterford Gwyneth Blair Waterford Aoife Hamilton West Waterford

boys u 14 cormac mc cann Ferrybank Jonathon Crowley St Senans Ross Dalton Ferrybank

girls u 15 Orla Queally Ferrybank Nadine Kenny Gorey Sibeal McCann Tramore

boys u 15 Eoin Browne Ferrybank Patrick Cleary Clonmel Paul Manning St Josephs

boys u 16 Hugh Morgan St Senans Aaron Fenlon St Josephs Sean O Neil Gowran

girls u 16 Roisin Cleary Clonmel Aoife Laste Clonmel Niamh Quinn Portlaoise

boys u 17 Stephen Gorman Adamstown Tony Aspel Crookstown John Keniry Tramore

girls u 17 Claire Horgan Clonmel Nicole Rowe Waterford Muiriosa O Sullivan


 Junior Women Emma Fenlon St Josephs Nicole Rowe Waterford AC

Junior Men Jack Saunders St Josephs David McGeary KCH Michael Deady Ferrybank AC

400 m

Junior Women Aoife Doyle Clonmel Aoife O Sullivan Tramore Muiriosa O Sullivan Tramore

Junior Men Jack Saunders St Josephs Ian Boland KCH Aidan Smith Tramore


 Junior Women Aine Kinsella St Senans Cliona Doyle Clonmel Lauren Kinsella Enniscorthy

Senior women Maura Griffin St Josephs Adele Walsh Mary Woolen St Josephs

Veteran Women Frances Mullaly St Josephs Tracey Malone St Josephs


Senior Men Sean Tobin Clonmel Brian Swaby Waterford Conor Rochford St Senans

Veteran Men Martin McDonald North Laois Joe Wolfe Gowran AC Denis Cormack Gowran AC


 girls u 10 Thomastown AC St Josephs AC Ferrybank AC

boys u 10 St Josephs AC Waterford AC Adamstown AC

girls u 12 St Senans AC Carrick on Suir AC Adamstown AC

boys u 12 Carrick on Suir AC Clonmel AC St Josephs AC

Girls u 14 Ferrybank AC St Josephs AC West Waterford AC

Boys u 14 Waterford AC An Gaelteacht Clonmel AC

Boys u 16 Carrick on Suir AC St Josephs AC

Girls u 16 Carrick on Suir AC Clonmel AC Kilmore

High Jump

girls u 13 Orla O Brien Ferrybank Lisa Aspel Cookstown AC Vickie Cusack Liscarroll

Boys u 13 Ryan Carthy Walsh Adamstown Ted Drea Gowran Emmet Whelan Carrick

Girls u 16 Shannon Dawkins Horeswood Niamh Quinn Portlaoise Aoife Naddy Gowran

Boys u 16 Sean Whittle Ferrybank Aaron Fenlon St Josephs Sean O Neill Gowran

Long Jump

girls u 12 Aoife Doyle Carrick Lauren Kervick Ferrybank Triona Mooney Adamstown

Boys u 13 Ryan Carthy Walsh Adamstown Ted Drea Gowran Emmet Whelan Carrick

Girls u 14 Amy Foley Ferrybank Ann Corcoran Ferrybank Clara Kennedy St Josephs

Boys u 15 Daren Prout Carrick Cormac McCann Ferrybank Michael Dineen Carrick

Girls u 16 Leanne Prout Carrick Shannon Dawkins Horeswood Emer Bartley Carrick


 boys u 12 Sean Mockler Moycarkey Dan Cronin Waterford Ornan Mullhall Moycarkey

girls u 13 Nicole Kehoe Dowling St abbans Orla O Brien Ferrybank Vicky Cusack Liscarroll

boys u 14 Ciaran O Maoileann An Gaelteacht JP Furlong Adamstown Adam Kelly Brow Rangers

girls u 15 Jodine Cusack Liscarroll Amy Foley Ferrybank Ciara Mockler Moycarkey

boys u 16 Aaron Fenlon St Josephs Tommy Quirke Brow Rangers Craig Byrne KCH

girls u 17 Cliona Quirke Brow Rangers Saoirse Burke Kilmore Nicola Rowe Waterford AC

Kate Veale with Peri Williams and Trudi Power

Comments are closed.

%d bloggers like this: