akirwan

Leinster Cross Country: Juvenile Relays and Intermediate and Masters, Dunboyne Jan 15th 2017

Senior Results (KK athletes) Intermediate Women: 4th Sally Forristal (St Josephs), 11th Aine Kinsella, 15th Michelle McDonald (Both St Senans); Masters Women (F40): 2nd Adele Walsh (St Senans); Full Senior results Todays Medal Winners Juvenile Relays: Medal Winners Gold: Girls’ U-16 4x500m: 1 Thomastown Bronze: Boys’ U-12 4x250m: 3 St Senans;  Girls’ U-14 4x500m: 3 […]

Continue reading
final-pic

County Cross Country: Open Juvenile, Junior and Masters (F30 and M35) Championships Jan 8th

Highlights Senior Women (F30): Gold: Donna Dowling (KCH),  Team: KCH (Donna Dowling, Caoimhe Foley, Emily Maher); Senior Men (M35): Gold: Paul Moran (KCH), Team: Gowran (Robbie McGee, Derek Kehoe, Simon O Dwyer) Junior Women: Gold: Aoife Allen (St Senans); Junior Men: Gold: Jonathan Crowley (St Senans); Open Juvenile: Winners Under 16 2k: Gold: Aine Kirwan (Thomastown); […]

Continue reading

Leinster Star Awards 2016: Kilkenny Winners

              Congratulations to KIlkenny Leinster Star Award Winners : Sarah Lawlor: St Josephs AC David Murphy: Gowran AC Sophie Parkinson: Gowran AC and KCH winners of the Eurotab Cup (Juvenile U-16/19 athletes) The Awards will be presented  in the Seven Oaks Hotel, Carlow on Saturday the 21st of January 2017 at 7.30pm. Full List of 2016 […]

Continue reading
screenshot-2016-12-11-at-18-26-02

National Cross Country Championships Dundalk Dec 11th: Kilkenny athletes

Highlights Gold: Fiona Dillon (Thomastown):  Girls’ U-13 ; Silver: St Senans (Girls’ U-11);  Kilkenny (County Girls’ U-13); Bronze: Kilkenny (County Girls’ U-11); Top 12 Finishers:   Hannah Kehoe (G), Eleanor Godden (KCH), Aine Kirwan (TT), Annie McEvoy (KCH), Shay McEvoy (KCH); Senior Novice: Top 10 finishers: Lauren Dermody (CC),  Nial Sheehan (G); Kilkenny Results Novice Women: 6 […]

Continue reading
screenshot-2016-12-04-at-18-01-42

Kilkenny County Cross Country: Masters (M50) and B Championships

Masters M50 3000m: 1 Sean Caulfield (SS), 2 Seamus Power (SJ), 3 Michael Power (SJ), 4 Muiris Bric (G), 5 Pat Lennon (G), 6 JJ Lawlor (SJ), 7 Mick Walsh (G), 8 James Delahunty (G), 9 Marty Kelly (G), 10 Willie McTiernan (KCH); Teams: 1 St Josephs (11), 2 Gowran (16); B Novice Women 1500m: […]

Continue reading