St Senans Open Sports: Juvenile Results

The weather did not deter the crowds or dampen the enthusiasm of the athletes in Kilmacow today at St Senans Annual Easter Monday Open Sports

St Senans and St Josephs joint winners of the shield

Juvenile Results 

Under 8  First  Second  Third
Girls 80m Tara Peters Carrick Aoife Redmond St Senans Libby Murphy St Senans
Boys 80m David Holden Thomastown David Williams St Senans Keelin Roche St Senans
Under 9
girls 80m  Saoirse Allen St Senans
boys 80 m Jack Corcoran Waterford Evan O Toole St Josephs James Walsh St Senans
Under 10
Girls 80m Tara Millan, An Gaeltacht Marie Clare O Dwyer, St josephs Sophie Mulally St Josephs
Girls 300m Eve o Dwyer, Gowran Sophie Mulally, St Josephs Marie Claire O Dwyer
Girls Relay Templemore Carrick on Suir An Ghaeltacht
Boys 80m Victory Eddyatu, waterford Ac Cathal O Beirne St Josephs Nicholas Kleign St Senans
Boys 300m Victory Eddyatu, waterford Ac Josh Fenton, St Senans Cathal Beirne, St Josephs
Boys Relay St Senans Carrick on Suir Waterford AC
Under 11
Girls 80m Carina Kenny, Gorey Ava Meagher, Templemore Kyle Heinan KCH
Girls 300m Carina Kenny, Gorey Ciara O Keefe Thomastown Orla O Keefe Thomastown
Boys 80m Rory O Connor, St Josephs Shane O Neill Menapians Ethan Flynn, Waterford AC
Boys 300m Rory O Connor, St Josephs Adam O Dwyer, Moycarkey Ethan Flynn, Waterford AC
Under 12
Girls 80m Sarah Doyle St LOT Emily Kliegn St Senans Roseanne Fitzgerald, Carrick
Girls 700m Sarah Doyle St LOT Lindsey McGuire Waterford Alma Casey Clonmel
Girls Shot
Long Jump Laoise keevers, An Gaeltacht Hannah Kelly, KCH Roseanne Fitzgerald, Carrick
Girls Relay Carrick on Suir St LOT Templemore
Boys 80m Sam Sutton St Josephs Darragh McDonald St Josephs Sean Burke KCH
Boys 700m Conor Clarke castlecomer Sean Roynane West Wd Dylan Wall Carrrick
Shot Kyle Shelley, Moycarkey/Coolmore Sean Bourke, KCH Cathal Scanlon Waterford AC
 Long jump Kyle Shelley, Moycarkey/Coolmore Ross Shelley Moycarkey Ben O Dwyer Moycarkey
Boys Relay St Josephs Waterford AC Adamstown
under 13
girls 100m Aoife Doyle, Carrick Sally Shortall, St Kilians Niamh Dunne Waterford AC
girls 700m Anna Doyle, SLOT Eve Lacey, St Senans Chloe Nolan St LOT
High Jump
Shot Margarete Furlon Adamstown Trease Kelly Brow Rangers Aoife Doyle Carrick
Boys 100m Shane Monagle Tramore Tomas Ahern An Ghaeltacht Mark Hartery Tramore
Boys 700m Thomas Ahern An Ghaeltacht Hugo Blair, waterford Edward Dunne KCH
High Jump
Long Jump Martin Kehoe Shane Monagle, Tramore Mark Hartery, Tramore
Under 14
Girls 100m Sarah Lawlor St Josephs Shannon Wall Adamstown Emma Hallahan West Wat
Girls 700m Jennifer O keefe KCH Annie O Connor KCH Ann Crean Adamstown
Long Jump Emma Hallahan, West Waterford Jennifer O Keefe, KCH Sarah lawlor, St Josephs
Girls Relay KCH St LOT St Senans
 Boys 100m Michael Kinsella Enniscorthy Ben Sutton St Josephs Mateusz Pietrzykowski St Kierans
Boys 700m Michel Kinsella enniscorthy Richard Hennessy St Josephs Mateusz Pietrzykowski St Kierans
Shot jack Swayne, Ballyroan Patrick Darcy, Brow Rangers
Boys Relay Tramore An Ghaeltacht
Under 15
Girls 100m Emer Curry Portlaoise Aoife Naddy Gowran Denise O Connor Tramore
Girls 700m Jessica Henderson St LOT Siofra O Flaherty St LOT Gwen Blair Waterford
Walk Isabel Morgan St Senans Emma Lyons Hacketstown Eva Rush Templemore
Shot Liz Brophy, St Abbans Emma Lyons hacketstown Emer Curry, Portlaoise
Boys 100m Jonathan Crowley,    St Senans Jack Swayne Ballyroan Richard Hennessy St Josephs
Boys 700m Jonathan Crowley, St Senans Declan Foyle abbeyleix/Ballyroan Connor Meagher Templemore
Long Jump Jonathan Crowley, St Senans Mateusz Pieterzykowski, St Kierans Shane Power, St Joeephs
Walk Gearoid McMahon Shannon AC Joe Mooney Adamstown Jonathan Crowley St Senans
Long Jump
Under 16
Girls 100m Jane Shovelin, St Killians Anna healy Portlaoise Emma hadigan St Killians
Girls 700m Nadine Kenny Gorey Anna Healy Portlaoise Lauren Dermody Castlecomer
High Jump Aoife Naddy, Gowran Shannon Wall, Adamstown Claire Stack portlaoise
Long Jump Jane Shovelin, St Killians Emer Corr Portlaoise Denise O Connor Tramore
Girls Relay Portlaoise St LOT
Boys 100m Paul Manning St Josephs Mikey Cullen St Killians John Joe Kelly Brow rangers
Boys 700m Jimmy Keegan, Abbeyleix Ben Buttimer, Templemore Patrick Cleary Clonmel
High Jump
Shot JJ Kelly, Brow Rangers Tommy Quirke, Brow rangers M Culleton, St Killians
Boys Relay Templemore Ballyroan/Abbeyleix
Under 17
Girls 100m Cliona Quirke, Brow rangers Claire Stephenson Adamstown Saoirse Burke Kilmore
Girls 700m Roisin Cleary Clonmel Claire Stephenson Adamstown Cliona Quirke Brow Rangers
Shot Cliona Quirke, Brow rangers Rosie Stack, Portlaoise Katie Nolan Brow Rangers
Boys 100m Ross Nolan Tramore James allen St Killians Brian O Mahony West Wd
Boys 700m Brian O Mahony, West WD
Under 19
Girls Walk kate Veale, West Wd Siobhan Nash St abbans Patricia O Gorman Adamstown
Boys Walk Evan Lynch Clonmel Aaron Egan Clonmel Anthony Tobin Clonmel
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: