County Senior Track and Field Results

Results from the county senior track and field (some missing as scanlon park closed at 10.00pm before we were quite finished

Louise Holmes retained the Sean Kelly memorial Shield for the best female sprinter

IMG_9006

 

Senior Men  5000m 1 David McPherson (KCH) 2 Simon O dwyer (G) 3 Thomas kane (G)
O-35 Men 5000m 1 patrick Young (KCH) 2 Bill Carroll (TT) 3 Denis Cormack (G)
Junior Women 100m H 1 Shannen dawkins (SJ) 2 Sophiie Becker (SJ)
Junior Men 100m H 1 Aaron Fenlon (SJ)
Senior Women 110m H 1 Verena Fenlon (SJ)
Senior Men  110m H 1 Eoin Power (SJ)
Junior women 200m 1 Shannen Dawkins (SJ) 2 Sophie Becker (SJ)
Junior Men 200m 1 Aaron Fenlon (SJ) 2 Jack Brennan (CC) 3 Jack O Kelly (G)
Senior Men 200m 1 Eoin Muldowney (CC) 2 Eoin Power (SJ) 3 Steven Glynn (KCH)
Senior Women 200m 1 Louise Holmes (KCH) 2 Anne Doyle (G) 3 Maria Griffin (SJ)
masters Men o-45 200m 1 Conor McGabhann (KCH) 2 Rocky mernagh (SJ)
Masters Men o-50 200m 1 pat Power (SJ) 2Denis Cormack (G)
masters Men O-55 200m 1 Marty Kelly (G)
masters Men O-60 200m
Masters Men O-65 200m
Junior Men walks 1 Nicholas Dunphy (KCH)
Junior Women walks 1 Ruth Carey (KCH)
Senior Women walks 1 Treacy Malone (SJ) 2 Triona Foley (SJ)
Senior Men walks 1 Michael Ryan (SJ) 2 John Joe Lawlor (SJ) 3 Michael O Keefe (TT)
Junior Men 400m H 1 mathew Cassin (G)
Senior men 400m H 1 Michael Ryan (SJ)
Junior women 100m 1 Sophie Becker (SJ) 2 Cliona Quirke (BR) 3 Aoife Cody (BR)
Junior men 100m 1 Aaron Fenlon (SJ) 2 Liam Carey (KCH) 3 Jack O Kelly (G)
Senior Women 100m 1 Louise Holmes (KCH) 2 Anne Doyle (G) 3 Maria Griffin (G)
Senior Men 100m 1Eoin Muldowney (CC) 2 Eoin Power (SJ) 3 Paudie Barron (SJ)
Novice Women 100m 1 Kate Millea (KCH) 2 mary Steed (STY) 3 Triona Foley (SJ)
Novice men 100m 1 David Rafter (KCH) 2 Sean Dunne (BR) 3 Liam Dunne (BR)
Masters Men )-35 100m 1  Eoin Molloy (KCH) 2 Conor MacGabhann (KCH) 3 Simon O Dwyer (G)
Masters O-50 100m 1 Pat Power(SJ)
Junior Women 1500m 1 mary Ellen Doyle (G) 2
Junior men 1500m 1 Cormac Buggy (G) 2 matthew Cassin (G)
Senior men 1500m 1 Luke morgan (SS) 2 Simon O Dwyer (G) 3 John Joe lawlor (SJ)
Senior women 1500m 1 Maria Griffin (SJ) 2 Frances Mullally (SJ) 3 Leanne Butler (G)
Women 0-35 1500m 1 Kate Millea (KCH) 2 Anne marie O Grady (KCH) 3 Sheila O Callaghan (KCH)
Men O-35 1500m 1 Paul Sheehan (SJ) 2 Pat Young (KCH) 3 Rocky Mernagh (SJ)
Men O-50 1500m 1 Marty kelly (G) 2 Denis Cormack (G)
Junior Women 400m 1 Maeve O Connor (TT)
Junior Men 400m 1 aaron Fenlon (SJ) 2 Jack Barron (CC) 3 jack O Kelly (G)
Senior men 400m 1 Stephen Glynn (KCH) 2 David Rafter (KCH) 3 Eoin Power (SJ)
Senior Women 400m
Senior men 4x100m 1 St Josephs 2 KCH 3 Gowran
Women 4x100m 1  St Josephs 2 KCH 3 St Josephs
men 4x400m 1 kch 2 St Josephs 3 St Josephs
Women 4x400m 1 St Josephs 2 St Josephs
Senior Men long Jump 1 John McMahon (SJ)
Masters O-45 Long Jump 1 Rocky Mernagh (SJ)
Masters O-50 Long Jump 1 Pat Power (SJ)
Junior Men Shot Putt 1 John Joe Kelly (BR) 2 Tommy Quirke 9BR) 3 Matthew cassin (G)
Junior Women Shot Putt 1 Cliona Quirke (BR) 2 Grainne Kenny (BR) 3 Niamh O Shea (TT)
Senior Women Shot Putt 1 Verana Fenlon (SJ) 2 Anne Doyle (G) 3 Nicola Barron (KCH)
Senior Men Shot Putt 1 Joe Kelly (BR) 2 ieran Kelly (BR) 3 Dean Brennan (KCH)
Masters O-45 Shot Putt
Masters O-50 Shot Putt 1 Patrick Fenlon (SJ) 2 Murty Kelly (BR)
Junior Men Triple Jump 1 Aaaron Fenlon (SJ) 2 John Joe Kelly (BR) 3 Jack Brennan (CC)
Senior Men Triple Jump
Junior Women High Jump 1 Shannen Dawkins (SJ) 2 Sinead Naddy (G)
Junior men High Jump 1 Aaron Fenlon (SJ) 2 jack Brennan (CC) 3 John Joe kelly (BR)
Senior women High Jump 1 Verena Fenlon (SJ) 2 Nicola barron (KCH)
Senior men High Jump 1 Eoin Power (SJ) 2 Michael Ryan (SJ) 3 Pat Power (SJ)
Junior Women Discus 1 Cliona Quirke (BR) 2 Aoife Cody (BR) 3 Niamh O Shea (TT)
Junior Men Discus 1 John Joe kelly (BR) 2 Tommy Quirke (BR) Matthew cassin (G)
Senior women Discus 1 Anne Doyle (G) 2 Verena Fenlon (SJ) 3 Sarah lee (SJ)
Senior men Discus 1  Ciaran Kelly (BR) 2 Joe kelly (BR) 3 Dean Brennan (KCH)
Girls’ U-16 hammer 1 Emma Kelly (BR)
Boys’ U-16 Hammer 1 Kieran Cody (BR) 2 Adam Kelly (BR)
Junior Men hammer 1 John Joe Kelly (BR) 2 Matthew Cassin (G) 3 Tommy Qurke (BR)
Junior women Hammer 1 Aoife Cody (BR) 2 Grainne Kenny (BR) 3 Cliona Quirke (BR)
Senior men Hammer 1 Kieran Kelly (BR) 2 Joe kelly (BR)
Senior Women Hammer 1 Verena Fenlon (SJ) 2 Saraah lee (SJ) 3 Nicola Barron (KCH)
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: