National Cross Country Dec 15th : Kilkenny Results

Girls’ U-11: 

Individual: 2 Aine Kirwan, Thomastown, 15 Saoirse Allen, St Senans, 20 Marie Claire O Dwyer, St Josephs, 72 Anna Cass, Thomastown, 74 Aine Ryan, St Josephs, 81 Sophie Mullally, St Josephs, 88 Kate Ryan, KCH, 89 Danielle Griffin, St Josephs, 105 Erin Foley, St Josephs, 109 Emma Shortal, KCH, 120 Eve O Dwyer, Gowran, 128 Aine McDonald, St Josephs

Club: 1st KCH: Emma Manogue (24), Fiona Dillon (36), Keera Ryan (50), Caoimhe Carroll (66), 8th St Josephs

County Result: 2nd Kilkenny: (Aine Kirwan, Saoirse Allen, Marie Claire O Dwyer, Emma Manogue, Fiona Dillon, Keera Ryan)

Leinster 2nd Province

Boys’ U-11:

Individual: 10th Cathal Beirne, St Josephs, 11 Jack Murphy, Castlecomer and both these lads won silver medals with Leinster, 32 Josh Fenton, 65 James Foot, St Senans,  73 Brogan McAvinney, Gowran, 90 Adam Croke, St Senans, 101 Evan O Toole, St Josephs, 107 Cahal O Reilly, Castlecomer, 120 Mark Finn, st Senans, 151 Tadgh Connolly, St Senans

Team Results: 10 St Senans, 7 Kilkenny County

Girls’ U-13:

individual: 29 Aoife Allen, St Senans, 32 Rachel Kelly, KCH, 56, Tara Ramaswamy, 67 Jane Rochford St Senans, 70 Hannah Kelly, KCH, 79 Aine Phelan, 96 Shauna Finn, 104 Nell Murphy St Senans

Club: 2nd Thomastown: 34 Ellen Ryan, 37 Ciara O Keefe, 42 Sinead O Keefe, 45 Orla O Keefe,  beating Mullingar Harriers by a single point, 8th St Senans

County Result : 4th Kilkenny missing out on bronze by two points

Boys’ U-13:

Individual: 24 Oisin Griffin, St Josephs, 49 Conor Clarke, Castlecomer, 53 Killian Griffin, st Josephs, 70 Lee Tracey St Senans, 78 Ruari Aylward, Thomastown, 108 Jack Elliott, St Josephs, 109 Padraig Dempsey, St Senans, 110, Shay McEvoy, KCH

County Result: 10th Kilkenny

Girls U-15:

Individual: 24 Eva Roche, 40 Helen Hoynes both St Josephs, 60 Annie O Connor, KCH, 77 Katie Murphy, 83 Anne Marie Maloney St Senans, 92 Ella Richardson, KCH, 95 Caoimhe Kelly, Thomastown, 111 Amy Redmond, St Senans;

County Result: 9th Kilkenny

Boys U-15:

Individual: 37 Luke Fitzpatrick, KCH, 51 Billy Delahunty, 66 Aaron Donnelly St Senans, 69 Richie Hennessy, St Josephs, 73 David O Carroll, Gowran, 80 Adam Fitzpatrick, KCH, 82 Eoin Walsh, Thomastown, 92 Aaron Redmond, St Senans, 106 Thomas Sheridan, St Senans, 108 Bill Cody, KCH, 110 Eoin Maher, St Senans, 118 John Nolan, KCH

Club Result: 10 St Senans, County Result: 9th Kilkenny

Girls U-17:

Individual: 44 Michele McDonald, St Senans, 58 Lauren Dermody, Castlecomer, 70 Ruby Harvey, St Josephs, 84 Ailis O Shea, Thomastown

Boys’ U-17:

Individual: 12 Peter Lynch, KCH, 20 Sean Power, Thomastown, 45 Cormac Buggy, Gowran, 49 James Power, Thomastown, 71 Michael Ryan, KCH; 82 Sean Buggy, Castlecomer, 102 Tomas Bric, Gowran, 106 Patrick Maher KCH,  108 Craig Byrne, KCH, 109 James Nugent, KCH;

Team Results: 11th KCH, 4th Kilkenny County

Girls’ U-19:

Individual: 14 Rachel Butler, St Senans, 15 Aoibhe Richardson, KCH, 26 Sinead Whelan, , 33 Niamh O Shea, 36 Maeve O Connor (Thomastown)

Kilkenny winning county silver medals with Rachel Butler and Aoibhe Richardson being part of the Leinster team

Club: 5th Thomastown with Maeve O Connor (36) making up the scoring team

Boys’ U-19:

Club: 3rd St Senans: 32 Hugh Morgan, 47 Conor Foskin, 48 Oliver Mullally, 56 Kieran Dillon Dunphy

Individual:44 Tom O Keefe, KCH, 52 Conor Quinlan, KCH

County Result: 3rd Kilkenny (6 scoring athletes)

Hugh Morgan was part of the Leinster team that finished in 4th place

Novice Women

31 Maria Griffin, St Josephs, 47 Aine Kinsella (SS), 56 Aoife O Connor Thomastown, 73 Miriam Maher, Castlecomer, 83 Sile Carroll Liffey Valley, 114 Laura Walpole (Thomastown)

Team result: Kilkenny 7th

Novice Men

8 Thos Hayes, KCH, 28 Conor Rochford, good runs from Sean Caulfield 111, Ray Lonergan 90, Paul Moran 106, Eoin Molloy 144, Edward O Keefe 172,

Team Results: Kilkenny County 8th, KCH 16th

Full Results (AAI)

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: