Juvenile Cross Country “B Championships”: Grennan Nov 30th

Winners:

U-7: Muireann Holden (STY) and Josh O Connor (SJ);
U-9: Orla Kirwan (TT) and Ben O Meara (CC);

U-11: Aine Ryan (SJ) and Aaron Askins (STY),
Teams: Girls:  St Josephs, Boys: St Josephs,

U-13: Eve O Dwyer (G) and Jack Ryan (SJ)
Teams: Girls: KCH. Boys: St Josephs;

U-15: Aoife Cahalan (CC) and Eoin Maher (SS)
Teams: Girls: Castlecomer, Boys: Castlecomer

Full Results

Girls’ U-7: 1 Muireann Holden (STY), 2 Ella Walton (TR), 3 Kayleigh O Neill (CC), 4 Evelyn Williams (SS), 5 Ella Treacy (TT), 6 G Kleign Byrne (SJ), 7 Laura Ryan (G), 8 Lilly Maher (TT), 9 Emily Walsh (SS), 10 Kate Hayden (G);

Boys’ U-7: 1 Josh O Connor (SJ), 2 A Ramasawmy (SS), 3 C Holden (STY),4 James O Reilly (TT), 5 Gareth Roche (SS), 6 Sean Carroll (KCH), 7 Cathal Grogan (TR), 8 Rory Foot (SS), 9 Ryan Farrell (KCH), 10 Robert Lacey (KCH), 11 Sam McAvinney (G);

Girls’ U-9: 1 Orla Kirwan (TT), 2 B Holden (STY), 3 Molly Hogan (CC), 4 Caoimhe Phelan (SS), 5 Mairead Mullally (SJ), 6 Grace Ramasawmy (SS), 7 Hazel Coogan (G), 8 M Bookle (SJ), 9 Ava lanigan (SJ), 10 Ciara Dunne (TR), 11 Caoimhe Power (TT), 12 Sinead Carroll (KCH), 13 Molly Cummins (CC), 14 (KCH), 15 Olivia Comerford (TT), 16 Molly Davis (TT);

Boys’ U-9: 1 Ben O Meara (CC), 2 Brian Moore (KCH), 3 Matthew Bolger (CC), 4 Sean Young (KCH), 5 Nial Carpenter (G), 6 Colm Treacy (TT). 7 Conor Brophy (CC), 8 Jack Coogan (BR), 9 Patrick Lacey (KCH), 10 Charlie Bibby (TR), 11 Mark Askins (STY), 12 Oisin Farrell (TT), 13 Ailbe Paul (G), 14 Billy O Shaughnessy (KCH), 15 James Reid (SJ), 16 R Sheridan (TT), 17 James Walsh (SS), 18 Darragh Dack (TT), 19 Cian Scully (G), 20 Arthur Johnson (KCH), 21 Michael Holland (G), 22 Isaac Carew (SS), 23 Matt McAvinney (G), 24 Bobby Brennan (CC), 25 Conor Lanigan (SJ), 26 Owen O Callaghan (KCH), 27 James O Neill (CC), 28 Sean Hanlon (G);

Girls’ U-11: 1 Aine Ryan (SJ), 2 Erin Foley (SJ), 3 Grace Keogh (TR), 4 Ava Shefflin (TT), 5 Aoife Byrne (SJ), 6 Danielle Curran (SJ), 7 Ciara Mullally (SJ), 8 Kate O Neill (CC), 9 Emily Murphy (CC), 10 Tara Fenlon (TT), 11 Rose Sheridan (SS), 12 Libby Murphy (SS), 13 Rachel Whelan (KCH), 14 Eva Purcell (KCH), 15 Orla Walsh (TT), 16 Sophie Williams (SS), 17 Kaitlin Cummins (CC), 18 Laura McCabe (TR), 19 Leah Saji (G), 20 Emma Mulhall (CC), 22 Ella (CC), 23 Sarah Dooley (CC), 24 Saoirse Geary (CC), 25 Eva McCabe (CC), 26 Aoife Blanch (SS); Teams: 1 St Josephs (8), 2 Thomastown (29), 3 Castlecomer (34), 4 St Senans (39), 5 Tullaroan (42), 6 Castlecomer (65);

Boys’ U-11: 1 Aaron Askins (STY), 2 Thomas Mullally (SJ), 3 Gearoid Dunne (TR), 4 Ivan Bolger (TT), 5 Noah Scully (G), 6 Danny Glennon (SJ), 7 Matthew Holland (G), 8 Luke Dunne (CC), 9 Conor Johnson (KCH), 10 Billy Coogan (G), 11 Danny Dowling (SJ), 12 Declan Murphy (SJ), 13 Michael brennan (CC), 14 Thomas Comerford (TT), 15 Luke Ramasawmy (SS), 16 Rory Holden (STY), 17 Jimmy Maher (TT), 18 Alex Cass (TT), 19 Joey Ryan (CC), 20 Jack Burke (CC), 21 James Walton (TR), 22 David Holden (TT), 23 Padraig Kirwan (TT), 24 Oisin O Reilly (TT), 25 Patrick McDonald (TT), 26 James O Connor (SJ), 27 Denis Dalton (KCH), 28 Patrick Walsh (SS), 29 Niall Holland (TR), 30 Sean O Keefe (TT), 31 Jack Noonan (KCH), 32 Killian Broophy (TT), 33 Cathal O Driscoll (TT), 34 Patrick Grogan (TR), 36 Paul Mulligan (TR); Teams: 1 St Josephs (19), 2 Gowran (22), 3 Thomastown (35), 4 Castlecomer (40), 5 St Josephs (52), 6 Tullaroan (53), 7 KCH (67), 8 Tullaroan (105), 9 Thomastown;

Girls’ U-13: 1 Eve O Dwyer (G), 2 Katie Bookle (SJ), 3 Niamh Moore (KCH), 4 Sarah Brophy (CC), 5 Aine McDonald (SJ), 6 Deirdre O Reilly (TT), 7 Edie Maher (TT), 8 Emer Stynes (KCH), 9 Robin Denieffe (G), 10 Anna McCabe (TR), 11 Laoise Holland (TR), 12 Darra Murphy (KCH), 13 Isabel Ryan (TT); Teams: 1 KCH (23), 2 Thomastown (34);
Boys’ U-13: 1 Jack Ryan (SJ), 2 Tom Holden (TT), 3 Paul Murphy (SJ), 4 Alex Hughes (SJ), 5 Brogan McAvinney (G), 6 Stephen Neville (TT), 7 David Byrne (G), 8 Cian Vereker (SS); Teams: 1 St Josephs (8);

Girls’ U-15: 1 Aoife Cahalan (CC), 2 Linda lawlor (SJ), 3 Caoimhe Holland (TR), 4 Ella Buggy (CC), 5 Sinead Keoghan (TR), 6 Megan Rudkins (CC), 7 Alex Grogan (TR); Teams: 1 Castlecomer (11),  2 Tullaroan (15);

Boys’ U-15: 1 Eoin Maher (SS), 2 Christopher Korf (CC), 3 Colm Murphy (KCH), 4 Killian Hogan (CC), 5 Luke Whelan (KCH), 6 Nicky Connolly (CC), 7 Thomas Moloney; Teams: 1 Castlecomer

Juvenile Slide Show

If this slideshow is not supported by your phone or tablet (ios or android) device click on the link below to view the pictures

Grennan Cross Country

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: