Junior and Masters County Cross Country Championships Jan 11th

Results:

women med

Senior Women (Over 30): 1 Catriona Corr (KCH), 2 Donna Dowling (KCH), 3 Lisa Collins (KCH),  4 Sheila O Callaghan (KCH), 5 Siobhan O Dwyer (G), 6 Michelle Ryan (G), 7 Tracey Malone (SJ); Teams: 1 KCH;

men winners med

Senior Men (Over 35): 1 Paul Moran (KCH), 2 Mick Kelly (Gowran) 3 Ken Maher (KCH), 4 Niall Lacey (KCH), 5 Lyndon Barcoe (G), 6 Seamus Power (SJ), 7 Eoin Molloy (KCH), 8 Pat Young (KCH), 9 Pat Coady (G), 10 Simon O Dwyer (G), 11John Carey (KCH), 12 Patrick Bookle (SJ), 13 Tommy Shefflin (TT), 14 Adrian Cunningham (G), 15 Philip Fennelly (TT), 16 Bill Carroll (TT), 17 Paul Sheehen (SJ), 18 Larry Leacy (SJ), 19 Rocky Mernagh (SJ), 20 Muiris Bric (G), 21 Michael Power (SJ), 22 Victor Young (KCH); ;
Teams: 1 KCH (Paul Moran, Ken Maher, Nial Lacey), 2 Gowran (Mick kelly, Lyndon Barcoe, Pat Coady), 3 KCH ( Eoin Molloy, Pat Young, John Carey), 4 St Josephs, 5 Thomastown, 6 Gowran;

junior winners med

Junior Women: 1 Lauen Dermody (Castlecomer), 2 Annie O Connor (KCH), 3 Michelle McDonald (St Senans), 4 Rachel Butler (SS), 5 Abigeal O Keefe (KCH), 6 Grace Richardson (KCH), 7 Rebecca Kennedy (G);

jun men med

Junior Men: 1 Tom O Keefe (KCH). 2 Sean Power (Thomastown), 3 Oliver Mullally (St Senans), 4 James Power (TT), 5 Taylor Kane (G), 6 Patrick Maher (KCH), 7 James O Neill (G);

Juvenile Results

boys u-10

Girls’ U-8: 1 Sara Foley (SJ), 2 Ave Meiller (G), 3 Molly Lynch (G); 4 Ella Walton (TR), 5 Laura Ryan (G), 6 Cara McDonald (G), 7 Mathilde Beubry (G), 8 Evelyn McEvoy (KCH), 9 Eva O Keefe (G);
Boys’ U-8: 1 Padraig Hanlon (G), 2 James O Reilly (TT), 3 Charlie Ryan (G); 4 Cathal Grogan (TR), 5 Cathal Monaghan (G), 6 Tom Carpenter (G), 7 Sam McAvinney (G), 8 Conor Monaghan (G);

Girls’ U-10: 1 Orla Kirwan (TT), 2 Hazel Coogan (G), 3 Caoimhe Power (TT);
Boys’ U-10: 1 Brian Moore (KCH), 2 Oisin O Reilly (TT), 3 Ed Laulfoff (KCH); 4 Nial Carpenter (G), 5 Jack Coogan (BR), 6 Sean Young (KCH), 7 Patrick Leacy (KCH), 8 Adam Morrissey (BR), 9 Charlie Beubry (G), 10 Oran O Keefe (G), 11 Liam O Dwyer (G), 12 Matt McAvinney (G), 13 Daragh Dack (TT), 14 Rian Shefflin (TT), 15 Cain Scully (G), 16 Martin Mulligan (TR), 17 Sean Hanlon (G), 18 Shane Hanlon (G), 19 Patrick Wade (G), 20 Mathew Breen (KCH);

Teams: 1 KCH, 2 Gowran, 3 Gowran;

Girls’ U-12: 1 Fiona Dillon (TT), 2 Maria O Keefe (TT), 3 Katie Taylor (TT), 4 Tara McGuire (KCH), 5 Emma Shortall (KCH), 6 Erin Foley (SJ), 7 Tara Fenlon (TT), 8 Ava Shefflin (TT), 9 Aoife Beirne (SJ), 10 Anna Connolly (G), 11 Maria Connolly (G); Teams: 1 Thomastown;
Boys’ U-12: 1 Billy Power (TT), 2 Jack Alymer (KCH), 3 Charlie Mullins (G), 4 Billy Coogan (G), 5 James Kealy (G), 6 Jimmy Maher (TT), 7 Padraig Kirwan (TT), 8 Cathal Purcell (G), 9 Jamie Morrissey (BR), 10 Noah Scully (G), 11 David Murphy (G), 12 Aaron Grogan (TR), 13 Paul Mulligan (TR) ;
Teams: 1 Gowran (12), 2 Thomastown (14), 3 Gowran (29);

Girls’ U-14: 1 Aine Kirwan (TT), 2 Ellen Ryan (TT), 3 Eve O Dwyer (G), 4 Orla O Keefe (TT), 5 Sara O Donnell (G), 6 Dervla O Reilly (TT), 7 Anna Purcell (G), 8 Edie Maher (TT), 9 Robyn Denieffe (G), 10 Laoise Holland (TR), 11 Chloe Breen (TR), 12 Aoibhlinn Beubry (G), 13 Alex Grogan (TR);
Teams: 1 Thomastown, 2 Gowran, 3 Tullaroan;
Boys’ U-14: 1 Conor Hanlon (G), 2 Brogan McAvinney (G), 3 Jordan Knight (TT), 4 Stephen Neville (TT);

Girls’ U-16: 1 Ella Richardson (KCH), 2 Ruth Kennedy (G), 3 Annie McEvoy (KCH), 4 Issey Shine (KCH), 5 Kate Dempsey (KCH);
Boys’ U-16: 1 James Kearney (KCH), 2 Shay McEvoy (KCH), 3 Cathal Kearney (KCH), 4 Andy O Donnell (G), 5 Tom Walton (TR), 6 Joe Coughlan (TR), 7 Thomas Dunne (TR), 8 Eddie Gittens (G);

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: