Leinster Indoors Days 3 and 4: Kilkenny Athletes

Girls' U-12 60m

Girls’ U-12 60m

Highlights:

Katie Taylor Thomastown (U-12): Gold in 60m, 60m Hurdles and silver in Long Jump;

David Murphy, Gowran (U-16): gold in 200m (with a CBP) and 60m along with Bronze in Shot Putt;

Lauren Gleeson, KCH, (U-17): Gold in 60m and Long Jump;

Sophie Becker, St Josephs, (U-19): Gold in 200m and 400m;

Results

Girls’ U-12 60m: 1 Katie Taylor (TT), 2 Saoirse Allen (SS); Girls U-12 600m: 4 Fiona Dillon (TT), 6 Saoirse Allen (SS); Girls U-12 60m Hurdles: 1 Katie Taylor (TT), 3 Emma Manogue (TT); Girls’ U-12 Long Jump: 2 Katie Taylor (TT); Boys’ U-12 600m: 6 Jack Alymer; Boys’ U-12 60m Hurdles: 1 Jack Alymer, 2 Michael Raggett; Boys’ U-12 Long Jump: 1 Charlie Mullins (G), 2 Michael Raggett (KCH), 3 Jack Alymer (KCH); Boys’ U-12 High Jump: 2 (KCH);

Girls’ U-13 60m Hurdles: 3 Sarah O Donnell (G); Girls’ U-13 High Jump: 1 Aine Kirwan (TT); 4 Isobel Ryan (TT); Girls’ U-13 600m: 2 Aine Kirwan (TT), 6 Sophie Mullally (SJ); Boys’ U-13 Long Jump: 1 Jordan Knight (TT); Boys’ U13 60m: 3 Jordan Knight (TT); Boys’ U-13 60m Hurdles: 3 Jordan Knight (TT);

Girls’ U-14 Shot Putt: 3 Jennifer Leahy (KCH); Boys’ U-14 Long Jump: 2 Peter Dunne (G);

Boys’ U-15 60m Hurdles: 5 Zack Denieffe (G); Girls’ U-15 High Jump: 1 Rachel Kelly (KCH); Girls’ U-15 Shot Putt: 3 Hannah Kelly (KCH); 4 Theres Kelly (BR);

Boys’ U-16 200m: 1 David Murphy (G); Boys’ U-16 Long Jump: 3 Thomas Sheridan (SS); Girls’ U-16 200m: 3 Ciara Deeley (KCH); 4 Katie Murphy (SS), 5 Lorna Monaghan (SS); Girls’ U-16 60m Hurdles: 2 Ciara Deeley (KCH);

Girls’ U-16 Long Jump: 3 Katie Murphy (SS); Girls’ U-16 High Jump: 1 Ciara Deeley (KCH); Boys’ U-16 Shot Putt: 3 David Murphy (G); Boys’ U-16 60m: 1 David Murphy (G);

Girls’ U-17 60m: 1 Lauren Gleeson (KCH); Girls’ U-17 Long Jump: 1 Lauren Gleeson (KCH); Boys’ U-17 60m Hurdles: 3 Daragh Roberts (KCH); Boys’ U-17 High Jump: 4 Daragh Roberts (KCH); Girls’ U-17 800m: 3 Annie O Connor (KCH); Boys’ U-17 800m: 3 Rory Lodge (KCH);Boys’ U-17 Shot Putt: 2 Patrick Darcy (BR), 3 Matthew Cullen (BR);

Girls' U-17 800m

Girls’ U-17 800m

Boys’ U-19 Shot Putt: 3 John Joe Kelly (BR); 5 Martin Mulhall (G); Boys’ U-19 800m: 3 Craig Byrne (KCH);

Boys’ U-18 60m: 3 Jack Manning (KCH); Boys’ U-18 Shot Putt: 1 Jack Manning (KCH); Girls’ U-18 High Jump: 2 Aoife Naddy (G);

Girls U-19 400m: 1 Sophie Becker (G); Girls’ U-19 200m: 1 Sophie Becker (SJ);

Leinster Results Day 3 (Saturday);

Leinster Results Day 4 (Sunday); 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: