County Kilkenny Track and Field Championships: Sun 3rd May (Day 1) Results

Track Results

Girls’ U-15 250H: 1 Rachel Kelly (KCH), 2 Sinead O Keefe (TT), 3 Shauna Finn; (SS);
Boys’ U-15 250H: 1 Darragh McDonald (SJ), 2 James kearney (KCH), 3 Andy O Donnell (G);
Girls’ U-16 250H: 1 Ciara Deeley (KCH), 2 Lorna Monaghan (SS), 3 Molly O Shea (SS);
Boys’ U-16 250H: 1 Eoin Maher (SS), 2 Eoin Walsh (TT), 3 Adam Fitzpatrick (KCH);
Girls’ U-17 300H: 1 Maedbh Delaney (CC); Boys’ U-17 300H: 1 Darragh Roberts (KCH);
Girls’ U18/19 300H: 1 Alanna Counihan (KCH); Boys’ U18/19 300H: 1 Craig Byrne (KCH), 2 John Joe Kelly (BR), 3 Kieran Coady (BR);

Girls’ U-8 80m: 1 Sarah Foley (SJ), 2 Laura Leahy (KCH), 3 Maeve White (KCH);
Boys’ U-8 80m: 1 Eoin Brennan (CC), 2 Joseph O Connor (SJ), 3 Pauric Hanlon (G);
Girls’ U-9 80m: 1 Pia Langton (KCH), 2 Eimear O Neill (KCH), 3 Aoibhe Mulally (SJ);
Boys’ U-9 80m: 1 Liam O Dwyer (G), 2 Patrick Lacey (KCH), 3 Bill O Shea (KCH);
Girls’ U-10 80m: 1 Juliette Evans (SS), 2 Grace Lennon (SJ), 3 Caoimhe Phelan (SS);
Boys’ U-10 80m: 1 Brian Moore (KCH), 2 Eoin Alyward (SS), 3 Shane Morrissey (SS);
Girls’ U-11 80m: 1 Ella Cusack (G), 2 Diama Ebi (KCH), 3 Libby Murphy (SS);
Boys’ U-11 80m: 1 David Williams (SS), 2 Ned langton (KCH), 3 Keelin Roche (SS);
Girls’ U-12 80m: 1 Katie Taylor (TT), 2 Saoirse Allen (SS), 3 Emma Shortall (KCH);
Boys’ U-12 80m: 1 Mickey Raggett (KCH), 2 Harry Shine (KCH), 3 Jack Alymer (KCH);
Boys’ U-13 80m: 1 Jordan Knight (TT), 2 Eoin Kennedy (SJ), 3 Nick Kleign (SS);

Boys’ U-14 100m: 1 Sean O Dornan (CC), 2 David Holland (G), 3 Jacob Burke (CC);
Boys’ U-15 100m: 1 Darragh McDonald (SJ), 2 Shay McEvoy (KCH), 3 Andy O Donnell (G);
Boys’ U-16 100m: 1 David Murphy (G), 2 Adam Fitzpatrick (KCH), 3 Eoin Maher (SS);
Boys’ U-17 100m: 1 Darragh Roberts (KCH), 2 Matt Cullen (BR), 3 Patrick Darcy (BR);
Boys’ U18/19 100m: 1 Callan Byrne (KCH), 2 Aaron Barron (KCH), 3 Matthew Pietroswki (KCH);

Girls’ U-12 200m: 1 Fiona Dillon (TT), 2 Katie Taylor (TT), 3 Aine Ryan (SJ);
Girls U-13 200m: 1 Sophie Mullally (SJ), 2 Aine Kirwan (TT), 3 Mary Claire O Dwyer (SJ);
Girls’ U-14 200m: 1 Jennifer Leahy (KCH), 2 Chloe Mullally (SJ), 3 Ellen Ryan (TT),
Girls’ U-15 200m: 1 Rachel Kelly (KCH), 2 Hannah Kelly (KCH), 3 Linda Lawlor (SJ);
Girls’ U-16 200m:1 Lorna Monaghan (SS), 2 Amy Redmond (SS), 3 Jade Maher (KCH);
Girls’ U-17 200m: 1 Lauren Gleeson (KCH), 2 Maedbh Delaney (CC), 3 Isabel Morgan (SS);
Girls’ U-18/19 200m: 1 Sophie Becker (SJ), 2 Alanna Counihan (KCH), 3 Ailis O Shea (TT);

Girls’ U-8 300m: 1 Sarah Foley (SJ), 2 Lorna Leahy (KCH), 3 Emily Loughaff (KCH);
Boys’ U-8 300m: 1 Eoin Brennan (CC), 2 Joseph O Connor (SJ), 3 Tom Kehoe (G);
Girls’ U-9 300m: 1 Aoibhe Mullally (SJ), 2 Pia Langton (KCH), 3 Hazel Coogan (G);
Boys’ U-9 300m: 1 Liam O Dwyer (G), 2 Bill O Shea (KCH), 3 Patrick Lacey (KCH);
Girls’ U-10 300m: 1 Juliette Evans (SS), 2 Grace Glennon (SJ), 3 Caoimhe Phelan (SS);
Boys’ U-10 300m: 1 Brian Moore (KCH), 2 Eoin Alyward (SS), 3 Ben Wallis (SS);

Boys’ U-15 400m: 1 Shay McEvoy (KCH), 2 Oisin Griffin (SJ), 3 James Kearney (KCH);
Boys’ U-16 400m: 1 Adam Fitzpatrick (KCH), 2 Eoin Maher (SS), 3 Eoin Walsh (TT);
Boys’ U-17 400m: 1 Darragh Roberts (KCH), 2 Ryan Poyntz (KCH), 3 Matt Cullen (BR)
Boys’ U-18/19 400m: 1 Craig Byrne (KCH), 2 JJ Kelly (BR), 3 Matt Pietrozowski (KCH);

Girls’ U-11 500m: 1 Ella Cusack (G), 2 Maria O Keefe (TT), 3 Libby Murphy (SS);
Boys’ U-11 500m: 1 David Williams (SS), 2 Ned Langton (KCH), 3 Ivan Bolger (TT);
Boys’ U-12 500m:1 Jack Aylmer (KCH), 2 Thomas Mullally (SJ), 3 Charlie Mullins (G);
Boys’ U-13 500m: 1 Josh Fenton (SS), 2 Jack Murphy (CC), 3 Jordan Knight (TT);
Boys’ U-14 500m: 1 Killian Griffin (SJ), 2 Alex Hughes (SJ), 3 Cathal Kearney (KCH);

Girls’ U-12 800m: 1 Fiona Dillon (TT), 2 Saoirse Allen (SS), 3 Hannah Kehoe (G);
Girls’ U-13 800m: 1 Aine Kirwan (TT), 2 Sophie Mullally (SJ), 3 Eve O Dwyer (G);
Girls’ U-14 800m: 1 Ciara O keefe (TT), 2 Orla O Keefe (TT), 3 Ellen Ryan (TT);
Girls’ U-15 800m: 1 Annie McEvoy (KCH), 2 Aine Phelan (SS), 3 Nell Murphy (SS);
Girls’ U-16 800m: 1 Ella Richardson (KCH), 2 Molly O Shea (SS), Amy Redmond (SS)
Girls U-18/19 800m: 1 Lauren Dermody (CC), 2 Ailis O Shea (TT), 3 Grace Richardson (KCH);

Boys’ U-15 Walk: 1 Nicky Connolly (CC), 2 Henry Farrell (G), 3 Tadgh Knox (SS);
Girls’ U-16 Walk: 1 Molly O Shea (SS);
Boys’ U-16 Walk:1 Colin Murphy (KCH), 2 Adam Fitzpatrick (KCH), 3 Eamon Mahon (G);
Girls’ U-17 Walk: 1 Isabel Morgan (SS);
Boys’ U-17 Walk: 1 Patrick Darcy (BR), 2 Matthew Cullen (BR), 3 James O Neill (G);

 4 x 100m Relays:

Girls’ U-11: 1 KCH, 2 Gowran, 3 St Josephs;
Boys’ U-11: 1 KCH, 2 Thomastown, 3 KCH;
Girls’ U-13: 1 Thomastown, 2 St Josephs, 3 KCH;
Boys’ U-13: 1 St Senans, 2 KCH, 3 St Josephs;
Girls’ U-15: 1 St Josephs, 2 Thomastown, 3 St Senans
Boys’ U-15: 1 St Josephs, 2 KCH, 3 Gowran;
Girls’ U-17: 1 KCH, 2 St Senans;
Boys’ U-17: 1 Gowran; 2 KCH;
Boys’ U-19: 1 KCH;

Junior/Senior/Masters 1500m

Junior Women 1500m: 1 Aoibhe Richardson (KCH), 2 Lauren Dermody (CC), 3 Ailis O Shea (TT); Senior women 1500m: 1 Tracy Malone (SJ);
Junior Men 1500m: 1 Eoin O Dwyer (G); Senior Men 1500m: 1 Mick Kelly (G); 2 Leo Hogan (CC); Masters Men (O-35): 1 Derek Keogh (G), 2 Pat Coady (G), 3 John Davis (TT); Masters Men (O-50): 1 Joe Hehir (G);

Field Results

Girls’ U-10 Turbo Jav: 1 Orla Kirwan (TT), 2 Sinead Carroll (KCH), 3 Juliette Evans (SS);
Girls’ U-11 Turbo Jav: 1 Rachel Foley (SJ), 2 Molly O Dornan (CC), 3 Libby Murphy (SS);
Girls’ U-12 Turbo Jav: 1 Erin Foley (SJ), 2 Aoife Byrne (SJ), 3 Ella Gittens (G);
Girls’ U-13 Javelin: 1 Kelsey Kehoe (SJ), 2 Eve O Dwyer (G), 3 Anna Cass (TT);
Girls’ U-14 Javelin:1 Jennifer Leahy (KCH), 2 Kate Cullen (BR), 3 Emma Poyntz (KCH);
Girls’ U-15 Javelin: 1 Hannah Kelly (KCH), 2 Rachel Kelly (KCH), 3 Sinead O Keefe (TT);
Girls’ U-16 Javelin: 1 Martyna Balycer (KCH), 2 Amy Redmond (SS), 3 Lorna Monahan (SS);
Girls’ U-17 Javelin: 1 Maedbh Delaney (CC), 2 Isabel Morgan (SS);
Girls’ U-18/19 Javelin: 1 Ailis O Shea (TT), 2 Alanna Counihan (KCH);

Girls’ U-10 Long Jump: 1 Orla Kirwan (TT), 2 Grace Glennon (SJ), 3 Aisling Brown (KCH);
Girls’ U-11 Long Jump: 1 Ella Cusack (G), 2 Marie Connolly (G), 3 Ella Delahunty (KCH);
Girls’ U-12 Long Jump: 1 Katie Taylor (TT), 2 Saoirse Allen (TT), 3 Emma Shortall (KCH);
Girls’ U-13 Long Jump: 1 Aine Kirwan (TT), 2 Sarah O Donnell (G), 3 Isobel Ryan (TT);
Girls’ U-14 Long Jump: 1 Emma Poynz (KCH), 2 Orla O keefe (TT), 3 Ciara O Keefe (TT);
Girls’ U-15 Long Jump: 1 Aoife Allen (SS), 2 Rachel Kelly (KCH), 3 Kate Dempsey (KCH);
Girls’ U-16 Long Jump: 1 Martyna Balcer (KCH), 2 Amy Redmond (SS), 3 Lorna Monahan (SS);
Girls’ U-17 Long Jump: 1 Caoimhe O Brien (KCH), 2 Maedbh Delaney (CC);
Girls’ U-18/19 Long Jump: 1 Ailis O Shea (TT);

Boys’ U-14 Discus: 1 Peter Dunne (G), 2 Ciaran kehoe (BR), 3 David Holland (G);
Boys’ U-15 Discus: 1 Luke Whelan (KCH), 2 Eddie Gittens (G), 3 Nicky Connolly (CC);
Boys’ U-16 Discus: 1 David Murphy (G), 2 Eamon Mahon (G), 3 Thomas Sheridan (SS);
Boys’ U-17 Discus: 1 James O Neill (G), 2 Patrick Darcy (BR), 3 Matt Cullen (BR);
Boys’ U-18/19 Discus: 1 JJ Kelly (BR), 2 Ciaran Coady (BR), 3 Adam Kelly (BR);

Boys’ U-12 High Jump: 1 Mickey Raggett (KCH), 2 Charlie Mullins (G), 3 Evan O Toole (SJ);
Boys’ U-13 High Jump: 1 Jordan Knight (TT), 2 Stephen Neville (TT), 3 Brogan McAvinney (G);
Boys’ U-14 High Jump: 1 Peter Dunne (G), 2 Jack Ryan (SJ), Tom Holden (TT), Alex Hughes (SJ);
Boys’ U-15 High Jump: 1 Rory McGabhann (KCH), 2 Darragh McDonald (SJ), 3 Luke Whelan (KCH);
Boys’ U-16 High Jump: 1 Thomas Sheridan (SS), 2 James Buggy (CC), 3 Jeremiah Burke (CC);
Boys’ U-17 High Jump: 1 Ryan Poyntz (KCH), 2 Darragh Roberts (KCH), 3 James O Neill (G);
Boys’ U-18/19 High Jump: 1 Craig Byrne (KCH), 2 Jack Manning (KCH), 3 JJ Kelly (BR);

Comments are closed.

%d bloggers like this: