Leinster Track and Field: Kilkenny Medal Winners (Sat/Sun)

Screen Shot 2015-06-20 at 21.08.56Track Results

Walks: Boys’ U-14: 2 Henry Farrell (G); Boys’ U-15: 1 Nicky Connolly (CC), 2 Tadgh Knox (SS); Girls U-17: 1 Isabel Morgan (SS); 4 Molly O Shea (SS);

Hurdles: Girls’ U-14 75m Hurdles: 3 Jennifer Leahy (KCH); Girls U-16 80m Hurdles: 1 Ciara Deeley (KCH); Girls’ U-17 80m Hurdles: 3 Maeve Delaney (CC); Girls’ U-17 300m Hurdles: 1 Maedbh Delaney (CC);

100m: Girls’ U-16: 2 Leah Raggett (KCH); Boys’ U-16: 1 David Murphy (G);

200m: Girls’ U-16: 3 Leah Raggett (KCH); Boys’ U-16: 1 David Murphy (G); Boys’ U-18: 3 Jack Manning (KCH); Girls’ U-19: 1 Sophie Becker (SJ);

400m: Girls’ U-19: 1 Sophie Becker (SJ);

800m: Girls’ U-17: 2 Annie O Connor (KCH); Boys’ U-17: 3 Luke Fitzpatrick (KCH); Boys’ U-19: 1 Craig Byrne (KCH), 3 Paul Manning (SJ);

1500m: Boys’ U-14: 3 Cathal Kearney (KCH); Girls’ U-16: 2 Ella Richardson (KCH); Boys’ U-16: 2 Adam Fitzpatrick (KCH); Girls’ U-17: 1 Annie O Connor (KCH); Boys’ U-17: 2 Rory Lodge (KCH); Boys’ U-19: 1 Peter Lynch (KCH);

Steeple Chase : Boys’ U-17 2000m: 2 Bill Cody (KCH); Girls’ U-18: 2 Ailis O Shea (TT); Girls’ U-19 3000m: 1 Lauren Dermody (CC);

3000m: Boys’ U-16: 2 Adam Fitzpatrick (KCH); Boys’ U-17: 5 Bill Cody (KCH);

Girls’ U-19: 1 Michelle McDonald (SS);

Intercounty Relays: Girls U-15: 3 Kilkenny; Girls U-17: 2 Kilkenny;

 

Field Results

Javelin: Boys’ U-14:3 Jacob Burke (CC), 4 Ciaran Kehoe (BR); Girls’ U-15: 12 Hannah Kelly (KCH); Boys’ U-15: 3 Zack Denieffe (G); Girls’ U-16: 3 Martyna Balcer (KCH);

Shot Putt: Girls’ U-14: 3 Jennifer Leahy (KCH); Girls’ U-15: 2 Therese Kelly (BR), 3 Hannah Kelly (KCH); Boys’ U-17: 2 Patrick Darcy (BR); Boys’ U-18: 2 Jack Manning (KCH); Boys’ U-19: 2 John Joe Kelly;

Discus: Girls’ U-14: 3 Kate Cullen (BR)Girls’: U-15: 1 Rachel Kelly (KCH), (CBP 37.41m)’,3 Therese Kelly (BR); Boys’ U-15: 2 Nicolas DeBernardis (KCH); Boys’ U-17: 2 James O Neill (G), 3 Matthew Cullen (BR), 4 Patrick Darcy (BR); Boys’ U-18: 2 Ciaran Coady (BR), 3 Adam Kelly (BR);  Boys’ U-19: 1 John Joe Kelly (BR);

Hammer: Girls U-14: 1 Kate Cullen (BR), 3 Shauna Coady (BR); Girls’ U-15: 2 Therese Kelly (BR); Boys’ U-15: 1 Zack Denieffe (G); Boys’ U-17: 3 Patrick Darcy (BR), 4 Matthew Cullen (BR), Boys’ U-18: 1 Ciaran Coady (BR), 2 Adam Kelly (BR); Boys’ U-19: 2 John Joe Kelly

Pole Vault: Girls’ U-17: 1 Molly O Shea (SS); Boys’ U-18: 1 Shane Power (SJ);

High Jump: Girls’ U-15: 2 Rachel Kelly (KCH); Boys’ U-14: 1 Peter Dunne (G); Boys’ U-15: 3 Rory MacGabhann (KCH); Girls’ U-16: 1 Ciara Deeley (KCH); Boys’ U-16: 1 Thomas Sheridan (SS);

Long Jump: Girls’ U-16: 3 Martina Balcer; Girls’ U-17: 2 Sarah Lawlor (SJ);

Triple Jump: Girls’ U-17: 3 Sarah Lawlor (SJ);

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: