St Senans Open Sports: Results

Screenshot 2016-04-07 at 19.16.15

WAC winners of the Fintan O Sullivan Memorial Shield

80m and  100m Sprints

Girls U-8:  1 S.Flynn, (WAC),  2 L. Bolger, (Bree),  3 E.Garrigan, (SLOT);
Boys U-8: 1 B. Chinda, (St Michaels); 2 E. Raicevic, (Finnisk);  3 E.O’Shea (St Senans);

Girls U-9: 1 S. Foley, (St Jos),  2. S. Myers, (St Pats),  3 S. Mernin, (Finnisk);
Boys U-9: 1 A. Solante, (St Michaels), 2.J. O’Connor, (St Jos). 3.E.Maher, (Ferbane);

Girls U-10: 1 N. Ikpotokin, (St Mich). 2 P. Chinda, (St Mich). 3 A. McGoldrick, (Tramore);
Boys U-10:  1 L. O’Dwyer, (Gowran),  2 K. O’Mahony, (DMP), 3 D. Dunne, (Gowran);

Girls U-11: 1 A. Doyle, (Bree),  2 G.Keogh, (Bree), 3 Juliet Evans, (St Senans);
Boys U-11: 1 K. Power, (Carrick), 2.E. Aylward, (St Senans), 3 O. Rochford, (Bree);

Girls U-12: 1 O. Byrne, (SBR),  2.G. Bowen, (Kinsale), 3.L. Flynn, (Waterford);
Boys U-12: 1 J. Ikpotokin, (St Michaels), 2.S. Rowley, (Bree), 3 S. Dornan, (Bree);

Girls U-13: 1 K.Taylor, (Thomastown),  2 J. Syre, (Barrow),  3.F. Dillon, (Thomastown);
Boys U-13: 1 I.Dalton, (SLOT), 2 J. Corcoran, (Waterford),  3.M. Buggy, (Aughaval);

Girls U-14: 1.K. Whelan, (Bree), 2.C. Moore, (SLOT), 3.H. Ipopokin, (St Michaels);
Boys U-14: 1.O. Kennedy, (St Jos),  2 J. Knight, (Thomastown), 3 E. Hayes, (Waterford);

Girls U-15: 1 J. Leahy, (KCH),  2.E. Ryan, (Thomastown),  3. A. Keelin, (Menapians);
Boys U-15: 1 A. Browne, (United St),  2.C. Brennan, (DMP) 3.C. Flanagan, (United St);

Girls U-16: 1 R. Fitzgerald, (Carrick),  2 M. Daly, (Carrick),  3.E. O’Mahony, (Waterford);
Boys U-16: 1 J. Hickey, Moyne. 2.A. Keogh, DMP. 3.D. McDonald, St Jos.

Girls U-17: 1 A. Muldoon, (United Striders);
Boys U-17: 1 D. Murphy, (Gowran),  2 J. Vermeer, (Carrick),

Girls U-18: 1 E. Browne, (United St),  2.S. Wall, (Adamstown),  3.H. Bawden, (United St);
Boys U-18: 1 D. Ryan, (Waterford AC);

Junior Women: 1 S. Becker, (St Jos), 2 C. Kennedy, (St Jos),  3 M Griffin, (St Jos);
Junior Men:  1 C Johnson, (Enniscorthy),  2.C.Byrne, (Enniscorthy),  3.P. Sullivan, (W’ford);

300m Sprints

Girls U-11: 1. A. Doyle, Bree. 2.C. Bergin, Templemore. 3.C. Phelan, (St Senans);
Boys U-11 1.C. Mernagh, (Unatt),  2.E. Aylward, (St Senans), 3.B. Wallis, (St Senans);

Girls U- 12: 1 O. Deegan, SBR. 2 M. O’Keefe, T’town. 3 A. Cunningham, (West Waterford);
Boys U-12: 1 P. Spillane, (SLOT),  2 M. Hewlett, (United St), 3 T. Halley, (Tramore);

700m Races

Girls U-13: 1 F. Dillon, (Thomastown),  2 J. Syre, (Barrow) 3 S. Allen, (St Senans);
Boys U-13: 1 A. Shannon, (United St), 2.C. Doyle, (Bree), 3.T. Fennell, (West Waterford);

Girls U-14: 1 A. Kirwan, (Thomastown),  2 G. Gillshinan, (Menap),  3 Z. Garrigan, (SLOT);
Boys U-14: 1 W. Fox, (C’comer), 2 A. Shortan, (SLOT), 3 J. Byrne, (SBR);

Girls U-15: 1.C. Kenny, (SLOT), 2.T. Ramasawmy, (St Senans),  3 E. Ryan, (Thomastown);
Boys U-15: 1 A. Browne, (United St),  2 M. Spillane, (SLOT), 3 C.Flanagan, (United St);

Girls U-16:  1 C, Maher, (St Abbans),  2 A. Phelan, (St Senans), 3 E.O’Mahony, (Waterford);
Boys U-16:  1 J. Bagg, (F’bank), 2 J. Hickey, (Moyne), 3 L. Brennan, (Waterford);

Boys U-17:  1 H. Blair, (Waterford),  2 E. Keane, (Waterford), 3 A. Rodgers, (United St);

Junior Races

400m Women:  1 S Becker, (St Jos), 2 M. Maher, (St Abbans),  3 E. Browne, (United St);
400m Men: 1 C. Johnson, (Enniscorthy),  2 C. Byrne, (KCH) 3 C. Byrne, (Enniscorthy);
1500m Women: 1 M. McDonald, (St Senans), 2M. Maher, (St Abbans), 3 E. Browne, (United St);
3000m Men: 1 D. McGlynn, (Waterford), 2 J. McCarthy, (Waterford), 3 A. Donnelly, St

Masters 

 1500m Women : 1 C. O’Connor, (Menap),  2 T. Malone, (St Jos);
3000m Men:  1.Ted Flannelly, (United St),  2 Gary Frehill, (Gow), 3. Gavin Kelly, (United Striders);

Senior Races

1500m Women:  1. Maria Griffin, St Jos. 2.M. Sriten, Unatt. 3. M. Brambrick, Gowran
3000m Men:  1 Dean Holmes, (SLOT),  2 Simon O’Dwyer, (Gowran);

Race Walks

Girls U-15:  1 R. Donnelly, (Cellbridge),  2 R. Denieffe , (Gowran), 3 E. Byrne, (United Striders);
Boys U-15:  1 J. Hanlon, (Taghmon),  2 D. Farrell, (Waterford);
Girls U-19:  1.E. Caulfield, Waterford. 2.I. Morgan, St Senans. 3.R. Heery, Waterford
Boys U-19:  1.J. Mooney, Adamstown. 2.N. Connolly, C’comer. 3.J. Hanlon, Taghmon

Relays

Girls U-10: 1 Crookstown,  2. Tramore,  3. Carrick;
Boys U-10: 1 Gowran,  2 Finnisk,  3 Tramore;
Girls U-12: 1 SBR, 2 Bree, 3 St Josephs;
Boys U-12: 1 Bree, 2 Tramore, 3 United Striders;
Girls U-14: 1.Thomastown. 2.St Josephs. 3 SLOT;
Boys U-14: 1 St Josephs,  2 St Senans, 3 United Striders;
Girls U-16 1.Carrick. 2.Menapians. 3 Thomastown;
Boys U- 16: 1 United Striders,  2 DMP;

Long Jump

Girls U-12: 1 E. Deegan, (SBR),  2.E. Hanrahan, (Carrick),  3 G. Bowen, (Kinsale);
Boys U-13: 1 M. Boogy, (Aughaval), 2 J. Corcoran, (Waterford), 3.E O’Toole, (St Jos)
Girls U-14: 1 C. Moore, (SLOT),  2 A’. O’Connor, (DMP)  3 E. Foley, (St Josephs);
Boys U-15: 1  C.Brennan, (DMP),  2.E. Hayes, (Waterford), 3 O. Kennedy, (St Josephs);
Girls U-16: 1 R. Fitzgerald, (Carrick), 2 T. Doyle, (Adam), 3 E. O’Mahony, (Waterford);

Junior Women:  1 A. Mulddon, (United St), 2 S. Wall, (Adamstowm), 3 L. Graham, (St Abbans);
Junior Men:  1.D. Ryan, (Waterford),  2 J. Vermeer, (Carrick),  3 T. Sheridan, (St Senans);

High Jump:

Girls U-13: 1.S. Allen, (St Senans),  2 R. Leahy, (KCH),  3 S. Byrne, (Enniscorthy);
Boys U-13: 1 E. O’Toole, (St Jos),  2 C. Bergin, (Templemore),  3 J. Corcoran, (Waterford);
Girls U-16: 1 S. Graham, (St Abbans),  2 R. Power, (Adamstown),  3.R. Fitzgerald, (Carrick);
Boys U-16: 1.P. Dunne, (Gowran), C. Brennan, (DMP), 3.D. McDonald, (St Jos);

Shot Putt: 

Boys U-12: 1 P. Barry, (KCK),  2 T. Halley, (Tramore), 3 D. Scanlon, (Waterford);
Girls U-13: 1 S. Heery, (Waterford),  2 C. Reynolds, (Finnisk),  3 D. Knox, (St Senans);
Boys U-14: 1 T. Connolly, (St Senans),  2 N. Murphy, (Menap), 3 E. Murphy, (Gowran);
Girls U-15: 1 S. Jacob, (Waterford),  2 S. Graham, (St Abbans),  3 R. Power, (Adamstown);
Boys U-16: 1 S. Cawley, (Waterford), 2 G. Pap, (St Pauls),  3 K. Drohan, (Waterford);
Girls U-17: 1 T. Kelly, (Brow),  2 R. Stevens, (Waterford),  3 E. Myers (Waterford);

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: