National Juvenile Track and Field Championships: Kilkenny athletes (Jul 23rd/24th)

Highlights: Medal Winners

Gold: Shane Power (SJ): Pole Vault;   Ciara Deeley (KCH): 300m Hurdles;   Hannah Kelly (KCH): Shot Putt;   Annie McEvoy (KCH): 3000m;

Silver: Nicky Connolly (CC): Walk;   Tadgh Connolly (SS): Shot Putt;   Rachel Kelly (KCH): Shot Putt;   James O Neill (G): Discus;   Zack Denieffe (G): Hammer;   Shay McEvoy (KCH): 1500m;   Hannah Kelly (KCH): Javelin;   Fiona Dillon (TT): 600m:

Bronze: James O Neill (G): Shot Putt;  Sarah Lawlor (SJ): Triple Jump;   Shay McEvoy (KCH) : 3000m;   Annie McEvoy (KCH): 1500m;    Jack Manning (KCH): 100m;

Untitled//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

 

Track Results:

100m: Girls’ U-17: 8 Leah Raggett (KCH); Boys’ U-19: 3 Jack Manning (KCH);
200m: Girls’ U-17: 8 Leah Raggett (KCH); Boys’ U-19: 4 Jack Manning (KCH);
300m Hurdles: Girls’ U-17: 1 Ciara Deeley (KCH);
600m: Girls’ U-13: 2 Fiona Dillon (TT);
1500m: Boys’ U-14: 5 Will Fox (CC); Girls’ U-16: 3 Annie McEvoy (KCH), Boys’ U-16: 2 Shay McEvoy (KCH), 14 Kevin Burns (KCH); Girls’ U-17: 8 Ella Richardson (KCH); Boys’ U-17: 13 Johnny Collins (KCH); Girls’ U-18: 5 Laura Ward (KCH), 10 Annie O Connor (KCH); Boys’ U-18: 7 Rory Lodge (KCH);
3000m: Girls’ U-16: 1 Annie McEvoy (KCH); Boys’ U-16: 3 Shay McEvoy (KCH); 6 James Kearney (KCH); Boys’ U-17: 6 Aaron Donnelly (SS);
Walks: Girls’ U-14 2k: 4 Robyn Denieffe (G); Boys’ U-16 3k: 2 Nicky Connolly (CC), 4 Eddie Gittens (G);

Field Results:

Triple Jump: Boys’ U-16: 7 Rory MacGabhann (KCH); Girls’ U-18: 3 Sarah Lawlor (SJ);
Long Jump: Boys’ U-13: 5 Mikey Raggett (KCH);
High Jump: Boys’ U-14: 8 Brogan McAviney (G); Boys’ U-15: 4 Peter Dunne (G); Boys’ U-18: 5 Thomas Sheridan (SS);
Pole Vault: Boys’ U-19: 1 Shane Power (SJ);
Javelin: Girls’ U-162 Hannah Kelly (KCH);
Hammer: Girls’ U-16: 5 Therese Kelly (BR), 7 Darcy Hutchinson (BR); Boys’ U-16: 2 Zack Denieffe (G);
Discus: Boys’ U-18: 2 James O Neill (G);
Shot Putt: Boys’ U-13: 2 Tadgh Connolly (SS), 5 Mark Wallis (SS), 13 Joe Roche (SS); Boys’ U-14: 10 Niall Vogelaar (SS); Girls’ U-16: 1 Hannah Kelly (KCH), 2 Rachel Kelly (KCH); Boys’ U-18: 3 James O Neill (G);

Complete Results: 

Full Saturday Results (word format)             Full Sunday Results (word Format)

 

Some pictures from the track Sunday  click on the image below to see more pics

Nat Juv T and F July 24th 2016//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: