Kilkenny County Novice and B Championship XC: Kilmacow Nov 6th

Results and some pictures:

County Novice 

screenshot-2016-11-06-at-16-06-58

Women 3k: 1  Lucia Oscoz (G), 2 Treasa Meany (G), 3 Michelle Ryan (G), 4 Cathy Millett (KCH), 5 Kate Carroll (G), 6 Honorah O Connor (SJ), 7 Mag Helen O Connor (SJ), 8 Gabrielle Carroll (G), 9 Aisling Cullen (KCH), 10 Katie Kinsella (SJ), 11 Tracy Malone (SJ);

Teams: 1 Gowran (11), 2 St Josephs (34);

screenshot-2016-11-06-at-16-07-23

Men 6k: 1 Tomás  Roantree (Callan AC), 2 James Kelly (CC), 3 Trust Mtinsi (KCH), 4 Tom Corrigan (G), 5 Stephen O Connor (SJ), 6 John Davis (TT), 7 Tom Walsh (TT), 8 Bill Carroll (TT), 9 Ian Cullen (KCH), 10 Ger Walsh (TT), 11 Derek Dack (TT), 12 Rory Ledbetter (TT), 13 Paul Sheehan (SJ), 14 Nicholas Dunphy (KCH), 15 (SJ), 16 John Joe Lawlor (SJ), 17 Pat Lennon (G), 18 Tomas Kavanagh (G), 19 Paul Larkins (KCH), 20 Jack Walsh (G), 21 James Delahunty (G);

Teams: 1 Thomastown (31), 2 KCH (45), 3 St Josephs (49), 4 Gowran (59);

screenshot-2016-11-06-at-17-32-21

Novice Men 2016 Champions: Thomastown AC

 

County Juvenile B Championships:   

Girls’ U-8: 1 Martha Bergin (KCH), 2 Cathy Phelan (G), 3 Ellen Tracey (TT), 4 Kate Maher (CC), 5 Ruby Behamond (TT), 6 Grace Gilmartin (SS), 7 Megan Kinsella (BH), 8 Kate Hayden (G), 9 Mary K Ryan (TT), 10 Daisy Barron (BH), 11 Lauren Moran (KCH), 12 Orla Carroll (G), 13 Megan Walsh (TT), 14 Abby Cunningham (KCH), 15 L Ryan (TT), 16 Una O Neill (BH), 17 Saoirse Hyland (KCH);

Boys’ U-8: 1 Tomas Carroll (G), 2 Robbie Lacey (KCH), 3 Kyle Bolger (SJ), 4 Robert Coogan (G), 5 Rory Foot (SS), 6 David Phelan (SS), 7 Conor Carroll (G), 8 Daragh Roche (G), 9 Eoin Condron (BH), 10 Darragh Carroll (G), 11 Joshua Malone (G/B, 12 Evan Ryan (G), 13 Callan King (BH), 14 Donal O Neill (KCH), 15 Finn O Neill (SS);

Girls’ U-10: 1 Hazel Coogan (G), 2 Amelia Walsh (SS), 3 Ruby Roche (CC), 4 Lily Ryan (SJ), 5 Emily Maley (G), 6 Molly Lynch (G), 7 Lily Doyle (SJ), 8 Eimear O Neill (KCH), 9 Molly Nolan (G), 10 Keelin Byrne (SJ), 11 Ella Whelan (BH), 12 Pia Goff (KCH), 13 Sarah Foley (SJ), 14 Ella Wall (KCH), 15 Leila Szezepenka (KCH), 16 Clodagh O Callaghan (KCH), 17 Emer Hogan (KCH), 18 Nicole King (BH), 19 Laura Ryan (G), 20 Orla Byrne (BH), 21 Una Cooper (SS), 22 Lily Tracey (BH), 23 Aoibhinn Walsh (KCH), 24 Elizabeth Williamson (SS); Teams: 1 Gowran (12), 2 St Josephs (21), 3 KCH (34), 4 St Senans (44), 5 KCH (48), 6 Barrow Harriers (49);

Boys’ U-10: 1 Billy O Keefe (TT), 2 Patrick Lacey (KCH), 3 James Bergin (KCH), 4 Michael O Shea (SS), 5 Dan Carroll (KCH), 6 James Cummins (SJ), 8 Tommy Walsh (TT), 9 Ciaran Cummins (SJ), 10 Darragh Ryan (SS), 11 Jack Joyce (G), 12 Evan Cullen (KCH), 13 Jamie Cahalan (CC), 14 Darragh Dack (G), 15 Michael Holland (G), 16 Rose Phelan (G), 17 Harry Morrissey (SS), 18 Niall Cummins (SJ), 19 Finn Butler (G), 20 Gareth Foot (SS), 21 Charlie Ryan (G), 22 Eoin O Shea (SS), 23 Cody O Neill (BH), 24 Noah Denieffe (G), 25 Leo Hogan (CC), 26 Robert Coogan (CC); Teams: 1 KCH (10), 2 Thomastown (22), 3 st Senans (29), 4 St Josephs (31), 5 Gowran (37), 6 Gowran (53), 7 Castlecomer (61);

Girls’ U-12: 1 Molly O Dornan (CC), 2 Sarah Kehoe (G), 3 Maria Connolly (G), 5 Aine Purcell (SJ), 6 Emily Murphy (CC), 7 Angela Carroll (KCH), 8 Molly Long (SS), 9 Maeve Bookle (SJ), 10 Emma Lawlor (CC), 11 Sophie Monahan (SS), 12 Rachel Foley (SJ), 13 Grace Ramasawmy (SS), 14 Molly Hogan (CC), 15 Sarah Walsh (TT), 16 Ellie Moran (KCH), 17 Eimear Phelan (CC), 18 Abby Murphy (G), 19 Toni Comerford (KCH), 20 Kaelin Doyle (SJ), 21 Louise Nevin (TT), 22 Ellen May Kelly (CC), 23 Lucy Kelly (CC); Teams: 1 Castlecomer (15), 2 Gowran (22), 3 St Josephs (23), 4 KCH (29), 5 Castlecomer (50);

Boys’ U-12: 1 Naoise Gilmartin (SS), 2 Darragh Coverdale (TT), 3 Luke Joyce (G), 4 Stephen Kinsella (BH), 5 Luke Phelan (G), 6 Alex Cullen (KCH), 7 Gearoid Long (SS), 8 Oisin O Reilly (TT), 9 Patrick Purcell (G), 10 James Comerford (CC), 11 Colm Bolger (TT), 12 Liam Rea (KCH), 13 Eoin O Callaghan (KCH), 14 Darragh Nolan (G), 15 Tom O Neill (KCH), 16 Conor Gamble (CC); Teams: 1 Gowran (17), 2 Thomastown (21), 3 KCH (31);

Girls’ U-14: 1 Danielle Griffin (SJ), 2 Erin Foley (SJ), 3 Katie Bookle (SJ), 4 Eva Collins (KCH), 5 Eve O Dwyer (G), 6 Elizabeth Maley (G), 7 Robyn Denieffe (G), 8 Rose Sheridan (SS), 9 Caoimhe O Reilly (CC), 10 Grace Walsh (TT), 11 Aoife Guilfoyle (KCH), 12 Kate Alyward (SS);  Teams: 1 St Josephs (6), 2 Gowran (18),
Boys’ U-14: 1 Josh Fenton (SS), 2 Tadgh Connolly (SS), 3 Jack O Neill (SS), 4 Harry Roche (CC), 5 Jamie O Connor (SJ), 6 Mick Carroll (KCH), 7 Ryan Cummins (SS), 8 David Byrne (G), 9 Matt Holland (G), 10 Jack Burke (CC); Teams: 1 St Senans (6);

Girls’ U-16: 1 Linda Lawlor (SJ);

Boys’ U-16: 1 Conor Clarke (CC), 2 Killian Hogan (CC), 3 Eddie Gittens (G), 4 Eoin Delahunty (G/B), 5 Oisin Egan (G/B)

Dont miss the Griffin family (of St Josephs AC ) on Ireland’s fittest family  TV Show this evening (Nov 6th);

Pictures

Some pictures from today in Kilmacow, click on the image below to see more

County Cross Country Novice and Juvenile B championsips//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: