County Short Course Cross Country, Freshford, March 12th

 

Highlights

  • Senior: Orla McPhillips (KCH) and Niall Sheehan (Gowran) win the titles and lead their teams to gold.
  • Relay Gold: KCH U-11 boys and girls, St Josephs Girls U-13 and U-15, St Senans Boys U-13 and Castlecomer Boys U-15;
  • Under 9 Gold: Cathy Phelan, Gowran and Robert Lacey KCH;
  • Under 7 Gold: Lauren Phelan Gowran and Tadgh Kenna (Graigue/Ballycallan);

County Short Course

Senior Women (2k): 1 Orla McPhillips (KCH), 2 Donna Dunne (KCH), 3 Catriona Corr (KCH), 4 Frances Mullally (SJ), 5 Michelle Ryan (G), 6 Kathyrn Kennedy (G), 7 Kate Millea (KCH), 8 Lorraine Carroll (G), 9 Rachel O Hara (G), 10 Teresa Meany (G), 11 Siobhan O Dwyer (G), 12 Tracey Malone (SJ);  Teams: 1 KCH, 2 Gowran;

Senior Men (4K): 1 Niall Sheehan (G), 2 Paddy O Keefe (G), 3 James Kelly (CC), 4 Colm Murphy (KCH) (J), 5 Simon O Dwyer (G) (M45) , 6 Niall Lacey (KCH) (M40), 7 Tom Corrigan (G) M35), 8 David Lanigan (SJ) (M40), 9 Nicholas Dunphy (KCH) (Nov), 10 Robert Dunne (CC) (M45), 11 Pat Lennon (G) (M50), 12 Keith Williams (G) (M35), 13 Willie McTiernan (KCH); Teams: 1 Gowran, 2 KCH;

Girls’ Under 9 (200m): 1 Kathy Phelan (G), 2 Aisling Mullally (SJ), 3 Martha Bergin (KCH), 4 Isabella Murphy (SJ), 5 Mary Kate Ryan (TT), 6 Ellie Millea (KCH), 7 Niamh Brennan (G), 8 Laura Gambole (CC), 9 Chloe Thompson (KCH), 10 Orla Carroll (G), 11 Aoife Brennan (G), 12 Ally Dowling (KCH), 13 Lisa Ryan (TT), 14 Aoibheann Drennan (G), 15 Patsy Coomay (G), 16 Alice Kennedy (G);

Boys’ Under 9 (200m): 1 Robert Lacey (KCH), 2 Tomás Carroll (G), 3 Sean O Halloran (G/B), 4 Daryl O Neill (G), 5 Leo Hogan (CC), 6 John Brennan (CC), 7 Conor Carroll (G), 8 James Brennan (KCH), 9 Darragh Carroll (G), 10 Joshua Malone (G/B), 11 Sean East (G?B), 12 Evan Ryan (G), 13 Robert Downey (CC), 14 Harry Butler (KCH)

Girls’ U-7 (80m): 1 Lauren Phelan (G), 2 Megan O Neill (G), 3 Heidi Ryan (G), 4 Saoirse Doyle (SJ), 5 Rose Kennedy (G), 6 Allison Ryan (TT);

Boys’ U-7 (80m): 1 Tadgh Kenna (G/B), 2 Peter Quinn (KCH), 3 David Carroll (G), 4 Oliver O Shea (SS);

This slideshow requires JavaScript.

 

Relays

Girls’ Under 11: 1 KCH “A”, 2 Gowran “A”, 3 KCH “B”, 4 KCH “C”, 5 St Senans “A”, 6 St Josephs, 7 Thomastown, 8 St Senans “B”, 9 St Senans “C”, 10 Gowran “B”;

Boys’ Under 11: 1 KCH “A”, 2 St Senans “A”, 3 KCH “B”, 4 Gowran “A”, 5 St Josephs “A”, 6 Thomastown “A”, 7 Castlecomer “A”, 8 St Josephs “B”, 9 Castlecomer “B”, 10 Thomastown “B”, 11 Gowran “B”;

Girls’ Under 13: 1 St Josephs “A”, 2 St Senans “A”, 3 Castlecomer “A”,  3 Thomastown, 5 St Senans, 6 Castlecomer “B”, 7 St Josephs  “B”;

Boys’ Under 13: 1 St Senans “A”, 2 St Josephs, 3 Gowran, 4 St Senans “B”, 5 Castlecomer “A”, 6 Thomastown, 7 Castlecomer “B”

Girls’ Under 15: 1 St Josephs, 2 Gowran;

Boys’ Under 15: 1 Castlecomer “A”, 2 Thomastown, 3 Castlecomer “B”

 

Some pictures form the day (click on the image below to see more)

County Short Course Cross Country March 12th 2017//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Comments are closed.

%d bloggers like this: