County Track and Field May 24th: Track Results       

Track Results
Girls’ U-8 200m: 1 Caoimhe Phelan (SS) 2 Blaithin Holden (STY) 3 Mairead Mullally (SJ)
Boys’ U-8 200m: 1 Leo McKiernan (STY) 2 Cian Farrell (TT) 3 Ben Wallis (SS)
Girls’ U-9 200m: 1 Ella Cusack (G) 2 Libby Murphy (SS) 3 Caoimhe Kerr Murtagh (NV)
Boys’ U-9 200m: 1 David Holden (TT) 2 Calum Regan (SS) 3 Keelin Roche (SS)
Girls’ U-10 300m:  1 Saoirse Allen (SS) 2 Ciara Mullally (SJ) 3 Rose Sheridan (SS)
Boys’ U-10 300m: 1 Thomas Mullally (SJ) 2 Cian Farrell (KCH) 3 Thomas Comerford (TT)
Girls’ U-11 300m: 1 Aine Kirwan (TT) 2 Eve O Dwyer (G) 3 Katie Clarke (CC)
Boys’ U-11 300m: 1 Jordan Knight (TT) 2 Cathal Bere (SJ) 3 Jack Murphy (CC)
Girls’ U-12 300m: 1 Jenifer Leahy (KCH) 2 Orla O Keefe (TT) 3 Tara Ramaswamy (SS)
Boys’ U-12 300m: 1 Sean O Dornan (CC) 2 Jack Mullally (SJ) 3 Cian Kavanagh (SS)
Girls’ U-13 300m: 1 Rachel Kelly 9KCH) 2 Hannah Kelly (KCH) 3 Aoife Allen (SS)
Boys’ U-13 300m: 1 Sam Sutton (SJ) 2 Conor Clarke (CC) 3 Rory MacGabhann (KCH)
Girls’ U-12 60mH: 1 Dearvla O Reilly (TT) 2 Ellen Ryan (TT) 3 Allanah O Neill (KCH)
Boys’ U-12 60m H: 1 Sean O Dornan (CC) 2 Ciaran Keher Murtagh (NV) 3 Tom Holden (TT)
Girls’ U-13 60mH: 1 Rachel Kelly (KCH) 2 Roisin Banville (KCH) 3 Kerry Whelan (TT)
Boys’ U-13 60m H: 1 Sam sutton (SJ) 2 Arthur Debroski (G) 3 Rory MacGabhann (KCH)
Girls’ U-14 75m H: 1 Aoife Moore (G) 2 Jade Maher (KCH) 3 Aibigail Bennett (KCH)
Boys’ U-14 75m H: 1 Michael Power (TT) 2 Thomas Shridan (SS) 3 James Buggy (CC)
Girls’ U-15 80m H: 1 Isobel Holden (NV) 2 Maeve Delaney (CC)
Boys’ U-15 80m H: 1 Darragh Roberts (KCH) 2 Ben sutton (SJ) 3 Luke Fitzpatrick (KCH)
Girls’ U-16 80m H: 1 Chrisitne O Donnell (G) 2 Clara kennedy (SJ) 3 Aisling McDonagh (KCH)
Boys’ U-16 100m H: 1 Jack Manning (KCH) 2 Shane Power (SJ) 3 Eamon Fennelly (KCH)
Girls’ U-17 100m H: 1 JJ Kelly (BR) 2 Jack O Kelly (G) 3 Craig Byrne (KCH)
Boys’ U-17 100m H:
Girls’ U-18/19 100m H: 1 Shannen Dawkins (SJ) 2 Sinead McDonagh (KCH)
Boys’ U-18/19 100m H: 1 Aaron Fenlon (SJ) 2 Sean O Neill (G) 3 Matthew Cassin (G)
Junior Women 800m:
Junior Men 800m: 1 Craig Byrne (KCH) 2 Peter Lynch (KCH)
Novice Women 800m: 1 Linda Manning (G) 2 Nicola Nolan 9G) 3 Leanne Butler (G)
Novice Men 800m: 1 Jonathon Webb (G) 2 Sean Scott (G) 3 Sean Malone (CC)
Senior Women 800m: 1 Maria Griffen (SJ) 2 Anne Doyle (G)
Senior Men 800m: 1 Colin Tobin (G) 2 John Moran (STY) 3 Rocky Mernagh (SJ)
Women O-30 800m: 1 Frances Mullally (SJ) 2 Tracey Malone (SJ) 3 Margaret O Connor (SJ)
Men O-35 800m: 1 Ivan mcMahon 9KCH) 2 Eoin Molloy (KCH) 3 Pat Clarke (CC)
Men O-40 800m: 1 Denis Carrigan (KCH) 2 John Finn (SS) 3 Bill Carroll (TT)
Men O-45 800m: 1 Joe Wolfe (NV) 2 Conor MacGabhann (KCH) 3 Steve Griffin (NV)
Girls’ U-14 1500m: 1 Ella Richardson (KCH) 2 Katie Murphy (SS) 3 Hannah Murphy (CC)
Boys’ U-14 1500m: 1 aaron Donnelly (SS) 2 Aidan Fitzpatrick (KCH) 3 Alex (NV)
Girls’ U-15 1500m: 1 Annie O Connor (KCH) 2 anne marie Moloney (SS)
Boys’ U-15 1500m: 1 Luke fitzpatrick (KCH) 2 David O Connor (SJ) 3 Ross Connolly (CC)
Girls’ U-16 1500m: 1 Aoibhe O Shea (KCH)
Boys’ U-16 1500m: 1 Taylor Kane (G) 2 Eamon Fennelly (KCH)
Girls’ U-17 1500m: 1 Lauren Dermody (CC)
Boys’ U-17 1500m: 1 Michael Ryan (KCH) 2 Cormac Buggy (G)
Girls’ U-18/191500m: 1 Anna Sheehan (KCH) 2 Aoibhe Richardson (KCH)
Boys’ U-18/19 1500m: 1 andrew Dowd (CC)
Junior Women 3000m: 1 Rachel Butler (SS) 2 Sinead whelan (TT) 3 Maeve O Connor (TT)
Junior men 3000m: 1 Peter Lynch (KCH) 2 Sean Power (TT) 3 James Power (TT)
Senior Women 3000m: 1 Maria Griffin (SJ)  2 Nicola Nolan (G) 3 Niamh O Shea (TT)
Teams: 1 Thomastown 2 Gowran 3 St Josephs
Senior Men 3000m: 1 Tom Keane (G) 2 Luke Morgan (SS) 3 Lyndon Barcoe (G)
Teams: 1 KCH 2 Thomastown 3 Gowran
Women O-30 3000m: 1 Frances Mullally (SJ) 2 Linda Mooney (G) 3 Karen Ryan (KCH)
Men O-40 3000m: 1 Paul Sheehan (SJ) 2 Bill Carroll (TT) 3 Rocky Mernagh (SJ)
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: