Leinster Pairs and Junior Championships: some Kilkenny results

KCH

Girls’ U-10  500m:  1 Emma Manogue & Fiona Dillion (KCH)

Girls’ U-10 60m: 2  Emma Shortall & Caoimhe Carroll (KCH)

Boys’ U-10 60m:  3 Michael Ragget & Cian Farrell (KCH)

Girls’ U-10  Long  Jump : 4 Emma Manogue & Caoimhe Carroll (KCH)

Girls’ U-10 Turbo Javelin :  4 Emma Shortall & Fiona Dillion (KCH)

Boys’ U-10 Long Jump: 4 Michael Ragget & Charlie Miller (KCH)

Boys’ U-10 500m: 4 Cian Farrell & Robbie Cord (KCH)

This slideshow requires JavaScript.

Brow Rangers 

Junior Men Shot Putt:  1 John Joe Kelly (BR)

Junior Men Discus: 2 JJ Kelly (BR)

Girls’ U-12 Shot Putt :  8 Kate Cullen (BR)

Girls’ U-12 Turbo Javelin: 9 Kate Cullen (BR)

Thomastown :

 Girls U-9 Long Jump: 2  Maria O’Keeffe, Tara Fenlon (TT)
 Girls U-9 300m:  3  Maria O’Keeffe, Tara Fenlon (TT)
 Boys  U-11 Long Jump: 1 Jordan Knight, Naoise Dempsey (TT)
Boys  U-11  60m: 2  Jordan Knight, Naoise Dempsey (TT)
Girls’ U-12  600m:   2 Ciara O’Keeffe (TT),
Girls’ U-12 60m: 7  Orla O’Keeffe (TT)

County Relay  Boys’ U -11: 3 Kilkenny  (Jordan Knight, Naoise Dempsey (TT), Robert Finn (SS) and Nick Kleigh (SS)).

Gowran

Junior Women High Jump: 3 Aoife Naddy (guest) (G)

Junior Men High Jump: 2nd Donagh Mahon (1.80m) (G)

Junior Women Shot Putt: 1 Sophie Parkinson (11.04m) (G)

Junior Women Discus: 1 Sophie P arkinson (42.79m ) (G) Championship Best performance

Boys U-12 Turbo Jav: 4 Kieran O Neill (G)

Boys U-12 Shot Putt: 2 Kieran O Neill (8.55m) (G)

Boys U-12 60m: 13 Dermot Manning (G)

Boys u-12 Long Jump: 14 Peter Dunne (G)

Boys U-12 High Jump: 4 Peter Dunne (G)

Girls U-12 60m:  21 Miriam Brennan (G)

Girls U-12 Long Jump: 10 Miriam Brennan (3.28) (G)

St Josephs

Boys U-9 Turbo jav: 2 Aidan lawlor and Declan Murphy (SJ)

Girls U-10 60m: 3 Erin Foley and Annie Ryan (SJ)

Girls U-11 60m: 2 Marie Claire O Dwyer and Sophie Mullally (SJ)

Boys U-12 High Jump: 3 Jack Mullally (SJ)

Junior Men 110m H: 1 Eoin Power (SJ)

Junior Men 400m H: 1 Aaron Fenlon (SJ)

Junior Men 200m: 2 Aaron Fenlon (SJ)

Castlecomer

Boys’ U-11 Turbo Jav:  2 Luca Downey and Liam Doyle (CC)

also competing was Cathal O Reilly

St Senans:

Girls’ U-9 60m: 2 Libby Murphy and Caoimhe Kavanagh (SS)

Girls’ U-9 300m: 2 Libby Murphy and Caoimhe Kavanagh (SS)

Girls’ U-10 300m:  3 Saoirse Allen and Aoife Redmond (SS)

Girls’ U-10 Long Jump: 1 Saoirse Allen and Rose Sheridan  (SS)

Boys’ U-11 80m: 3 Robert Finn and Nick Kleign (SS)

Some pictures on the Leinster website

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: