County Senior, Junior and Masters Track and Field Fri June 6th: Results

County Senior and Junior Championship Results

Senior Men 4x100m: 1 St Josephs, 2 Gowran, 3 St Josephs;

Senior Women: 1 KCH, 2 St josephs, 3 St Josephs;

Senior Men 4x400m: 1 St Josephs, 2 Gowran, 3 St Josephs;

Senior Women 4x400m: 1 St Josephs, 2 St Josephs;

Junior Women Triple  Jump: 1 Catriona Twomey (KCH), 2 Sinead McDonagh (KCH);

Junior Men Triple Jump: 1 Aaron Fenlon (SJ), 2 Nicholas Dunphy (KCH), 3 Paul Manning (SJ);

Senior Men Triple Jump: 1 Pat Power (SJ), 2 Conor McGabhann  (KCH), 3 David Lanigan (SJ);

Junior Women Long Jump: 1 Catriona Twomey (KCH), 2 Sophie Becker (SJ), 3 Sinead McDonagh (KCH);

Junior Men Long Jump: 1 Brendan Hyland (KCH), 2 Aaron Fenlon (SJ), 3 Paul  Manning (SJ);

Senior Women Long Jump: 1 Emma Fenlon (SJ), 2 Verena Fenlon (SJ);

Senior Men Long Jump: 1 David Lanigan (SJ), 2 Michael Ryan (SJ);

Mens’ O-45 Long Jump: 1 Tom McDonald (SJ), 2 Conor MacGabhann (KCH), 3 Michael Power (SJ);

Mens’ O-50 Long Jump: 1 Pat Power (SJ), 2 Sean Hokey (SJ);

Junior Women Shot Putt: 1 Catriona Twomey (KCH), 2 Grainne Kenny (BR), 3 Sinead McDonagh (KCH);

Junior Men Shot Putt: 1 JJ Kelly (BR), 2 Brendan Hyland (KCH), 3 Martin Mulhall (G);

Senior Women Shot Putt: 1 Sophie Parkinson (G), 2 Emma Fenlon (SJ), 3 Anne Doyle (G);

Senior Men Shot Putt: 1 Joe Kelly (BR); 2 Kieran Kelly (BR);

Mens’  O-50 Discus: 1 Larry Holden (TT), 2 Murty Kelly (BR), 3 Tom Cullen (BR);

Senior Women Discus: 1 Sophie Parkinson (G), 2 Verena Fenlon (G), 3 Anne Doyle (G);

Senior Men Discus: 1 Joe Kelly (BR), 2 Kieran Kelly (BR);

Junior Men Discus: 1 Martin Mullhall (G), 2 JJ Kelly (BR), 3 Ciaran Coady (BR);

Junior Women Discus: 1 Aoife Coady (BR), 2 Grainne Kenny (BR);

Senior Women hammer: 1 Sophie Parkinson, 2 Anne Doyle (G), 3 Grainne Kenny (BR);

Senior Men Hammer: 1 Joe Kelly (BR), 2 Kieran Kelly (BR);

Junior Men Hammer: 1 JJ Kelly (BR), 2 Ciaran Kelly (BR), 3 Martin Cassin (G);

Boys’ U-16 Hammer: 1 Matt Cullen (BR), 2 James O Neill (G);

Girls’ U-16 Hammer: 1 Threse Kelly (BR), 2 Emma Kelly (BR), 3 Darcy  Huntcenson (G);

junior 100m; Sophie Becker   winner

junior 100m; Sophie Becker winner

 

Junior Women 100m: 1 Sophie Becker (SJ), 2 Sinead McDonagh (KCH), 3 Ailis O Shea (TT);

Junior Men 100m: 1 aaron Fenlon (SJ), 2 Paul Manning (SJ), 3 Matthew Cassin (G);

Novice Women 100m: 1 Anita Barry (SJ), 2 Susan lanigan (SJ);

Novice Men 100m: 1 David lanigan (SJ), 2 Sean Hokey (SJ);

Senior Women 100m: 1 Louise Holmes (KCH), 2 Anne Doyle (G), 3 Emma Fenlon (SJ);

Senior Men 100m: 1 Eoin Muldowney (CC);

Junior Women 100m Hurdles: 1 Sinead McDonagh (KCH), 2 Catriona Twomey (KCH);

Junior Men 100m Hurdles: 1 Matt Cassin (G);

Senior Women 110m Hurdles: 1 Verena Fenlon (SJ), 2 Anne Doyle (G);

Senior men 110m Hurdles: 1 Sean Hokey (SJ)

Junior Women 200m: 1 Sophie Becker (SJ), 2 Sinead McDonagh (KCH);

Junior Men 200m: 1 Aaron Fenlon (SJ), 2 Killian Everard (KCH), 3 Brendan Hyland  (KCH);

Senior Women 200m: 1 Louise Holmes (KCH), 2 Anne Doyle (G), 3 Emma Fenlon (SJ);

Senior Men 200m: 1 Eoin Muldowney (CC), 2 Killian Everard (KCH), 3 David Lanigan (SJ);

Mens O-45 200m: 1 Conor MacGabhann (KCH), 2 Tom McDonald (SJ), 3 Michael Power (SJ);

Mens’ O-50 200m: 1 Muiris Bric (G), 2 Sean Hokey (SJ), 3 Tom Cullen (BR);

Mens’ O-55 200m: 1 Pat Power (SJ);

Mens O-60 200m: 1 Marty Kelly (G);

Mens’ O-35 100m: 1 Paudie Barron (SJ), 2 Conor MacGabhann (KCH);

Mens’ O-50 100m: 1 Pat Power (SJ), 2 Muiris Bric (G), 3 Sean Hokey (SJ);

Junior Women 400m Hurdles: 1 Sinead McDonagh (KCH);

Senior Women 400m Hurdles: 1 Anne Doyle (G), 2 Verena Fenlon (SJ);

Junior Men 400m Hurdles: 1 Matt Cassin (BR);

Senior Men 400m Hurdles: 1 Sean Hokey (SJ);

Junior Women Walk: 1 Ailis O Shea (TT);

Junior Men Walk: 1 Nicholas Dunphy (KCH);

Senior Women Walk: 1 Maggie Helen Doherty (SJ), 2 Breda Hennessy (SJ), 3 Tracey Malone (SJ);

Senior Men Walk: 1 Michael Ryan (SJ); 2 Michael O Keefe (TT), 3 JJ Lawlor (SJ);

Senior Men 5000m: 1 Cormac Buggy (G), 2 Bill Carroll (TT), 3 Tom McDonald (SJ);

Mens’ O-35 5000m: 1 Billy Holden (G), 2 Rocky Mernagh (SJ);

 

Comments are closed.

%d bloggers like this: