County Track and Field: Senior Junior and Masters Results Friday May 8th

Track Results

Senior Men 5000m: 1 Robbie Magee (G), 2 Lyndon Barcoe (G), 3 Mick Kelly (G); M35 5000m: 1 Derek Kehoe (G), 2 Pat Coady (G), 3 Simon O Dwyer (G); Junior Women 100m Hurdles: 1 Ailis O Shea (TT); Senior Women 100m Hurdles: 1 Sinead McDonough (KCH);  Senior Men 110m Hurdles: 1 Eoin Power (SJ (with apologies for previous error));

Junior Men 400m Hurdles: 1 Aaron Fenlon (SJ), 2 Craig Byrne (KCH); Senior Women 400m Hurdles: 1 Sinead McDonough (KCH), 2 Anne Doyle (G);  Senior Men 400m Hurdles: 1 Eoin Power (SJ);

Junior Women 100m: 1 Sophie Becker (SJ), 2 Ailis O Shea (TT), 3 Aoife Coady (BR); Masters  Men 100m: (M35) 1 John Finn (SS), 2 Ken Byrne (KCH), 3 Simon O Dwyer (G); (M50) 1 Pat Power (SJ), 2 Willie McTiernan (KCH), 3 Liam Kealy (G); Novice Men 100m: 1 Pat Coady (G), 2 Emmett McAvinney (G), Novice Women 100m: 1 Sharon Cleere (G), 2 Kathyrn Nolan (CC), 3 Rachel O Hara (G); Senior Women 100m: 1 Sinead McDonagh (KCH), 2 Anne Doyle (G), 3 Janette Boran (CC); Senior Men 100m: 1 Eoin Power (SJ), 2 Aaron Fenlon (SJ), 3 Pat Power (SJ);

Junior Women 200m: 1 Sophie Becker (SJ), 2 Ailis O Shea (TT), 3 Aoife Coady (BR); Junior Men 200m: 1 Aaron Fenlon (SJ), 2 Craig Byrne (KCH), 3 James O Neill (G); Senior Women 200m: 1 Anne Doyle (G), 2 Sinead McDonagh (KCH), 3 Janette Boran (CC); Senior Men 200m: 1 Eoin Power (SJ); 2 Aaron Fenlon (SJ), 3 Gowran;Masters Men 200m: (M45) 1 John Finn (SS), 2 Derek Kehoe (G), (M55) 1 pat Power (SJ), (M60) 1 Willie McTiernan (KCH), (M65) 1 Liam Kealy (G);

Senior Women Walk: 1 Mag Helen O Connor (SJ), 2 Verena Fenlon (SJ), 3 Breda Hennessy (SJ); Senior Men Walk: 1 Nicholas Dunphy (KCH), 2 JJ Lawlor (SJ); 3 Michael O Keefe (TT);

Senior women 4x100m relay: 1 Castlecomer, 2 St Josephs, 3 Gowran;
Senior Men 4x100m relay: 1 St Josephs, 2 Brow Rangers, 3 Gowran;

Senior Women 4x400m relay: 1 Castlecomer, 2 Gowran, 3 St Josephs;
Senior men 4x400m relay: 1 Gowran, 2 Brow Rangers, 3 St Josephs;

 

Field Results:

Long Jump:
Junior Women: 1 Sophie Becker (SJ), 2 Ailish O Shea (TT); Junior: 1 Aaron Fenlon (SJ); Masters: (M50) 1 Pat Power (SJ); Senior Women: 1 Sinead McDonagh (KCH), 2 Janette Boran (CC), 3   Kathryn Nolan (CC);  Senior Men: 1 Eoin Power (SJ), 2 Pat Power (SJ);

Triple Jump:
Junior Men: 1 Aaron Fenlon (SJ); Senior Men: 1 Eoin Power (SJ), 2 Pat Power (SJ);

Shot Putt:
Junior Women: 1 Aoife Coady (BR), 2 Niamh O Shea (TT), 3 Ailish O Shea (TT); Junior Men: 1 Patrick Darcy (BR), 2 Ciaran Coady (BR), 3 Adam Kelly (BR); Masters: (M45) 1 Joe Kelly, (M50) 1 Larry Holden (TT); Senior Women: 1 Emma Fenlon (SJ), 2 Anne Doyle (G), 3 Verena Fenlon (SJ);  Senior Men: 1 Krzysztof Szynctow (KCH), 2 Kieran Kelly, 3 Emmett McAvinney (G);

Discus:
Junior Women: 1 Aoife Coady (BR), 2 Niamh O Shea (TT), 3 Ailis O Shea (TT); Junior Men: 1 James O Neill (G), 2 Patrick Darcy (BR), 3 Ciaran Coady (BR);
Senior Women: 1 Emma Fenlon (SJ), 2 Anne Doyle (G), 3 Verena Fenlon (SJ); Senior Men: 1 Krzystof Szynctow (KCH), 2 Kieran Kelly (BR), 3 Joe Kelly (BR);

 Hammer:
Girls’ U-16: 1 Therese Kelly (BR), 2 Darcy Hutcheson (BR), 3 Emma Kelly (BR); Boys’ U-16: 1 Ciaran Keogh (BR);
Junior Women: 1 Aoife Coady (BR);
Senior Women: 1 Anne Doyle (G), 2 Verena Fenlon (SJ), 3 Emma Fenlon (SJ);
Senior Men : 1 Joe Kelly (BR), 2 Kieran Kelly (BR);

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: