County Track and Field Results: Day 2, Sun May 10th

track and field

Results

Girls’ U-8 60m: 1 Sarah Foley (SJ), 2 Molly Daly (KCH), 3 Laura Leahy (KCH);
Boys’ U-8 60m: 1 Aneille Ramaswamy (SS), 2 Evan Brennan (CC), 3 Joseph O Connor (SJ);
Girls’ U-9 60m: 1 Emma O Neill (KCH), 2 Pia Langton (KCH), 3 Hannah Quinn (KCH);
Boys’ U-9 60m: 1 Liam O Dwyer (G), 2 Albi Paul (G), 3 Isaac Carew (SS);
Girls’ U-10 60m: 1 Juliette Evans (SS), 2 Grace Glennon (SJ), 3 Aisling Brown (KCH);
Boys’ U-10 60m: 1 Brain Moore (KCH), 2 Daniel King (KCH), 3 Eoin Aylward (SS);
Girls’ U-11 60m: 1 Ella Cusack (G), Diana Ibe (KCH), 3 Ella Delahunty (KCH);
Boys’ U-11 60m: 1 Ned Langton (KCH), 2 Shane Culleton (CC), 3 David Williams (SS);

 Girls’ U-12 80m: 1 Katie Taylor (TT), 2 Aine Ryan (SJ), 3 Saoirse Allen (SS);
Girls’ U-13 80m: 1 Sophie Mullally (SJ), 2 Aine McDonald (SJ), 3 Anna Cass (TT);
Girls’ U-14 80m: 1 Jennifer Leahy (KCH), 2 Chloe Mullally (SJ), 3 Tara Glennon (SJ);

Girls’ U-15 100m: 1 Rachel Kelly (KCH), 2 Hannah Kelly (KCH), 3 Ellen Purcell (G);
Girls’ U-16 100m: 1 Leah Raggett (KCH), 2 Martyna Balcer (KCH), 3 Amy Redmond (SS);
Girls’ U-17 100m: 1 Sarah Lawler (SJ), 2 Maedbh Delaney (CC);
Girls’ U-18/19 100m: 1 Clara Kennedy (SJ), 2 Mia Griffin (SJ), 3 Aoife Naddy (G);
Girls’ U-8 200m: 1 Molly Daly (KCH), 2 Laura Leahy (KCH), 3 Sarah Foley (SJ);

Boys’ U-8 200m: 1 Eoin Brennan (CC), 2 Joseph O Connor (SJ), 3 Aneille Ramaswamy (SS);
Girls’ U-9 200m: 1 Pia Langton (KCH), 2 Hazel Coogan (G), 3 Hannah Quinn (KCH);
Boys’ U-9 200m: 1 Albi Paul (G), 2 Liam O Dwyer (G), 3 Bobby Brennan (CC);
Boys’ U-12 200m: 1 Charlie Mullins (G), 2 Evan O Toole (SJ), 3 Danny Glennon (SJ);
Boys’ U-13 200m: 1 Cathal Beirne (SJ), 2 Eoin Kennedy (SJ), Jack Murphy (CC);
Boys’ U-14 200m: 1 Killian Griffin (SJ), 2 Alex Hughes (SJ), 3 Sean o Dornan (CC);
Boys’ U-15 200m: 1 Zac Denieffe (G), 2 Darragh McDonald (SJ), 3 Shay McEvoy (KCH);
Boys’ U-16 200m:1 Adam Fitzpatrick (KCH), 2 Eoin Maher (SS), 3 Aaron Donnelly (SS);
Boys’ U-17 200m: 1 Luke Fitzpatrick (KCH), 2 Rory Lodge (KCH), 3 james O Neill (G);
Boys’ U-18/19 200m: 1 Jack Manning (KCH), 2 Aaron Barron (KCH), 3 Paul Manning (SJ);

 Girls’ U-10 300m: 1 Juliette Evans (SS), 2 Grace Glennon (SJ), 3 Caoimhe Phelan (SS);
Boys’ U-10 300m: 1 Brian Moore (KCH), 2 Ben Wallis (SS), 3 Eoin Alyward (SS);
Girls’ U-11 300m: 1 Ella Cusack (G), 2 Maria O Keefe (TT), 3 Diana Ibe (KCH);
Boys’ U-11 300m: 1 David Williams (SS), 2 Harry Boyle (KCH), 3 Ivan Bolger (TT);

Girls’ U-12 500m: 1 Fiona Dillon (TT), 2 Saoirse Allen (SS), 3 Aine Ryan (SJ);
Girls’ U-13 500m: 1 Sophie Mullally (SJ), 2 Eve O Dwyer (G), 3 Abby Gilsenan (KCH);
Girls’ U-14 500m: 1 Ciara O Keefe (TT), 2 Ellen Ryan (TT), 3 Emma Poyntz (KCH);

Boys’ U-12 800m: 1 Billy Power (TT), 2 Luke Dunne (CC), 3 Charlie Mullins (G);
Boys’ U-13 800m: 1 Cathal Beirne (SJ), 2 Jack Murphy (CC), 3 Josh Fenton (SS);
Boys’ U-14 800m: 1 Killian Griffin (SJ), 2 Cathal Kearney (KCH), 3 Cian Kavanagh (SS);
Boys’ U-15 800m: 1 Shay McEvoy (KCH0, 2 James Kearney (KCH), 3 Luke Whelan (KCH);
Boys’ U-16 800m: 1 Adam Fitzpatrick (KCH), 2 Aaron Donnelly (SS), 3 Eoin Maher (SS);
Boys’ U-17 800m: 1 Rory Lodge (KCH), 2 Luke Fitzpatrick (KCH), 3 Bill Cody (KCH);
Boys’ U-18/19 800m: 1 Craig Byrne (KCH), 2 Jonathan Crowley (SS), 3 Paul Manning (SJ);

Girls’ U-18 300m: 1 Mia Griffin (SJ), 2 Clara Kennedy (SJ), 3 Aoife Naddy (G);

Girls’ U-14 Walk: 1 Aoife Dowling (SJ), 2 Hannah Lodge (KCH), 3 Clodagh Monaghan (SS);
Boys’ U-14 Walk: 1 Peter Dunne (G), 2 Daragh Mahon (G);
Girls’ U-15 Walk: 1 Annie McEvoy (KCH), 2 Eimear Stone (CC), 3 Aoife Allen (SS);

 

4x100m Relays:

Girls’ U-10: 1 KCH, 2 St Senans; Boys’ U-10: 1 KCH, 2 St Senans, 3 Gowran;
Girls’ U-12: 1 Thomastown, 2 St Josephs, 3 KCH; Boys’ U-12: 1 St Josephs, 2 KCH, 3 Gowran;
Girls’ U-14: 1 St josephs, 2 Thomastown, 3 KCH; Boys’ U-14: 1 St josephs, 2 St Senans, 3 Castlecomer;
Girls’ U-16/18: 1 KCH, 2 St Senans, 3 KCH; Boys’ U-16/18: 1 Gowran, 2 KCH;

Senior Track

Junior Women 800m: 1 Michelle McDonald (SS); Junior Men 800m: 1 Jonathan Crowley (SS), 2 James O Neill (G);
Novice Women 800m: 1 Maura Bambrick (G); Novice Men 800m: 1 Maurice Barcoe (G);
Masters Men 800m: (M35)1 Lyndon Barcoe (G), 2 Adrian Cunningham (G), (M40) 1 Pat Coady (G), 2 David Lanigan (SJ), 3 Pat Young (KCH); (M45) 1 John Davis (TT), 2 Robert Dunne (CC); Masters Women 800m: (M30) 1 Michelle Ryan (G), 2 Siobhan O Dwyer (G);
Senior Women 800m: 1 Miriam Maher (CC), 2 Anne Doyle (G), 3 Janette Boran (CC);
Senior Men 800m: 1 Paddy O Keefe (G), 2 Simon O Dwyer (G);

 Field

Girls’ U-12 High Jump: 1 Saoirse Allen (SS), 2 Rachel Leahy (KCH), 3 Rose Sheridan (SS);
Girls’ U-13 High Jump: 1 Darra Murray (KCH), 2 Eve O Dwyer (G), 3 Aine McDonald (SJ);
Girls’ U-14 High Jump: 1 Jennifer Leahy (KCH), 2 Niamh O Shaughnessy (KCH), 3 Ellen Ryan (TT);
Girls’ U-15 High Jump: 1 Rachel Kelly (KCH), 2 Shauna Finn (SS), 3 Linda Lawler (SJ)
Girls’ U-16 High Jump: 1 Ciara Deeley (KCH), 2 Molly O Shea (SS), 3 Emma Counihan (KCH);
Girls’ U-17 High Jump: 1 Emily McGee (KCH);
Girls’ U-18/19 High Jump: 1 Aoife Naddy (G), 2 Alanna Counihan (KCH);

Girls’ U-10 Shot Putt: 1 Angela Carroll, 2 Sinead Carroll, 3 Graine Healy
Girls’ U-11 Shot Putt: 1 Holly Hughes (SJ), 2 Rachel Foley (SJ), 3 Molly O Dornan (CC);
Girls’ U-12 Shot Putt: 1 Tara McGuire (KCH), 2 Katie Taylor (TT), 3 Erin Foley (SJ);
Girls’ U-13 Shot Putt: 1 Aideen Coady (BR), 2 Kelsey kehoe (SJ), 3 Katie Hynes (KCH);
Girls’ U-14 Shot Putt: 1 Jennifer Leahy (KCH), 2 Aoife Dowling (SJ), 3 Shauna Coady (BR);
Girls’ U-15 Shot Putt: 1 Hannah Kelly (KCH), 2 Therese Kelly (BR), 3 Rachel Kelly (KCH);
Girls’ U-16 Shot Putt: 1 Emma Kelly (BR), 2 Grainne Kelly (BR), 3 Molly O Shea (SS);
Girls’ U-17 Shot Putt: 1 Sarah Lawler (SJ), 2 Maedbh Dowling (CC), 3 Isabel Morgan (SS);
Girls’ U-18/19 Shot Putt: 1 Alannah Counihan (KCH);

Boys’ U-10 Long Jump: 1 Brian Moore (KCH), 2 Colm Tracey (TT), 3 Sean Counihan/Ray McEvoy (KCH);
Boys’ U-11 Long Jump: 1 Kalin Roche (SS), 2 David Williams (SS), 3 Ned Langton (KCH);
Boys’ U-12 Long Jump: 1 Charlie Mullins (G), 2 Evan O Toole (SJ), 3 Peter McDonald (SS);
Boys’ U-13 Long Jump: 1 Cathal O Reilly (CC), 2 Jack Murphy (CC), 3 Eoin Kennedy (SJ);
Boys’ U-14 Long Jump: 1 Sean O Dornan (CC), 2 Peter Dunne (G), 3 Cian kavanagh (SS);
Boys’ U-15 Long Jump: 1 Daragh McDonald (SJ), 2 James Kearney (KCH), 3 Zack Denieffe (G);
Boys’ U-16 Long Jump: 1 Aaron Donnelly (SS), 2 Eoin Maher (SS), 3 Eamon Mahon (G);
Boys’ U-17 Long Jump: 1 Ross Connolly (CC), 2 James O Neill (G), 3 Matt Cullen (BR);
Boys’ U-18/19 Long Jump: 1 Mateusz Pietrzykowski (KCH), 2 Aaron Barron (KCH), 3 JJ Kelly (BR);

Boys’ U-10 Turbo Jav: 1 Cian Scully (G), 2 Shane Morrissey (SS), 3 Ed Lahoff (KCH);
Boys’ U-11 Turbo Jav: 1 Michael Brennan (CC), 2 David Williams (SS), 3 Cathal Purcell (G);
Boys’ U-12 Turbo Jav: 1 Charlie Mullins (G), 2 Tadgh Connolly (SS), 3 Peter McDonald (SS);

Boys’ U-13 Javelin: 1 Oisin Kelly (BR), 2 Liam Doyle (CC), 3 Cathal O Reilly (CC);
Boys’ U-14 Javelin: 1 Tom Holden (TT), 2 Jacob Burke (CC), 3 Ciaran Kehoe (BR);
Boys’ U-15 Javelin: 1 Zack Denieffe (G), 2 Nicky Connolly (CC), 3 Eddie Gittens (G);
Boys’ U-16 Javelin: 1 Eamon Mahon (G), 2 Jerimiah Burke (CC), 3 Thomas Sheridan (SS);
Boys’ U-17 Javelin: 1 Matt Cullen (BR), 2 Ross Connolly (CC), 3 Patrick Darcy (BR);
Boys’ U-18/19 Javelin: 1 JJ Kelly (BR), 2 Craig Byrne (KCH), 3 Adam Kelly (BR);  

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: