Kilkenny County Track and Field: RSC Waterford May 27th: Results

Juvenile Results
Untitled//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Girls’ U-8 200m: 1 Aisling Mullally (SJ), 2 Kate Hayden (G), 3 Megan Kinsella (BH);
Boys’ U-8 200m: 1 Kyle Bolger (SJ), 2 Sam McAviney (G), 3 Hugh Byrne (SJ);
Girls’ U-9 200m: 1 Laura Leahy (KCH), 2 Sarah Foley (SJ), 3 Sarah Richardson (KCH);
Boys’ U-9 200m: 1 Joseph O Connor (SJ), 2 Anil Ramasawmy (SS), 3 Ciaran Cummins (SJ);
Girls’ U-10 200m: 1 Eve Dunphy (SS), 2 Ava Mullally (SJ), 3 Hazel Coogan (G);

Boys’ U-10 300m: 1 Albi Paul (G), 2 Liam O Dwyer (G), 3 Darragh Dunne (G);
Girls’ U-11 300m: 1 Juliet Evans (SS), 2 Grace Glennan (SJ), 3 Angela Carroll (KCH);
Boys U-11 300m: 1 Ben Wallis (SS), 2 Ray McEvoy (KCH), 3 Stephen Kinsella (BH);
Girls’ U-12 300m: 1 Sophie Kerr (CC), 2 Ella Delahunty (KCH), 3 Abby O Brien (KCH);
Boys’ U-12 300m: 1 David Williams (SS), 2 Billy Coogan (G), 3 Darragh Carpenter (G)
Girls’ U-13 300m: 1 Fiona Dillon (TT), 2 Erin Foley (SJ), 3 Saoirse Allen (SS);
Boys’ U-13 300m: 1 Tomás Mullally (SJ), 2 Charlie Mullins (G), 3 Killian Dunne (G);

Girls U-12 60m Hurdles: 1 Amelie Foley (KCH), 2 Orla Kenny/Abby O Brien (KCH), 4 Molly O Dornan (CC);
Boys’ U-12 60m Hurdles: 1 Noah Scully (G), 2 Darragh Carpenter (G), 3 David Williams (SS);
Girls’ U-13 60m Hurdles: 1 Rachel Leahy (KCH), 2 Saoirse Allen (SS), 3 Aoife Byrne (SJ);
Boys’ U-13 60m Hurdles: 1 Mikey Raggett (KCH), 2 Charlie Mullins (G), 3 Evan O Toole (SJ);
Girls’ U-14 75m Hurdles: 1 Aine Kirwan (TT), 2 Clodagh Monahan (SS), 3 Isobel Ryan (TT);
Boys’ U-14 75m Hurdles: 1 Jordan Knight (TT), 2 Cathal O Reilly (CC);
Girls’ U-15 80m Hurdles: 1 Sophie Jackman (SS), 2 Orla O Keefe (TT);
Boys’ U-15 80m Hurdles: 1 Peter Dunne (G), 2 Gavin Manning (G), 3 Sean O Dornan (CC);
Girls’ U-16 80m Hurdles: 1 Rachel Kelly (KCH), 2 Ellen Purcell (G), 3 Hannah Kelly (KCH);
Boys’ U-16 100m Hurdles: 1 Rory McGabhann (KCH), 2 Zack Denieffe (G), 3 James Kearney (KCH);
Boys’ U-17 100m Hurdles: 1 Thomas Sheridan (SS), 2 Johnny Collins (KCH);
Girls’ U-18/19 100m Hurdles: 1 Ailis O Shea (TT), 2 Mia Griffin (SJ);
Boys’ U-18/19 100m Hurdles: 1 Jack Manning (KCH), 2 Ciaran Coady (BR), 3 Patrick Darcy (BR);

Girls’ U-14 1500m: 1 Aine Kirwan (TT), 2 Clodagh Monahan (SS), 3 Eve O Dwyer (G);
Boys’ U-14 1500m: 1 Will Fox (CC), 2 Josh Fenton (SS), 3 Cathal O Reilly (CC);
Girls’ U-15 1500m: 1 Tara Ramasawmy (SS), 2 Ellen Fitzgerald (KCH), 3 Sophie Jackman (SS);
Boys’ U-15 1500m: 1 Gavin Manning (G), 2 John Muldowney (KCH);
Girls’ U-16 1500m: 1 Aoife Allen (SS), 2 Rachel Kelly (KCH), 3 Issey Shine (KCH);
Boys’ U-16 1500m: 1 Shay Mc Evoy (KCH), 2 Kevin Burns (KCH), 3 James Kearney (KCH);
Girls’ U-17 1500m: 1 Ella Richardson (KCH);
Boys’ U-17 1500m: 1 Johnny Collins (KCH), 2 Colm Murphy (KCH);
Girls’ U-18/19 1500m: 1 Annie O Connor (KCH), 2 Ailis O Shea (TT);

Untitled//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Boys U-10 Shot Putt: 1 Liam O Dwyer (G), 2 Albi Paul (G), 3 Isaac Carew (SS);
Boys’ U-11 Shot Putt: 1 Denis G (KCH), 2 Kevin Scully (G), 3 Ben Wallis (SS);
Boys’ U-12 Shot Putt: 1 Billy Coogan (G), 2 Noah Scully (G), 3 David Williams (SS);
Boys’ U-13 Shot Putt: 1 Mark Wallis (SS), 2 Daniel Griffin (SS), 3 Michael Raggett (KCH);
Boys’ U-14 Shot Putt: 1 Niall Vogelaar (SS), 2 Eoin Murphy (G), 3 Ashley Kerr (CC);
Boys’ U-15 Shot Putt: 1 Peter Dunne (G), 2 Gavin manning (G), 3 Sean O Dornan (CC)
Boys’ U-16 Shot Putt: 1 Zack Denieffe (G), 2 Jason Murphy (SS), 3 Luke Whelan (KCH);
Boys U-17 Shot Putt: 1 David Murphy (G);
Boys’ U18/19 Shot Putt: 1 James O Neill (G), 2 Jack Manning (KCH), 3 Patrick Darcy (BR);

Boys’ U14 Triple Jump: 1 Evan O Toole (SJ), 2 Tomás Mullally (SJ);
Boys’ U-15 Triple Jump: 1 Peter Dunne (G), 2 Gavin Manning (G);
Boys’ U-16 Triple Jump: 1 Rory McGabhann (KCH), 2 Conor Clarke (CC), 3 Zack Denieffe (G);
Boys’ U-17 Triple Jump: 1 Thomas Sheridan (SS);
Boys’ U-18/19 Triple Jump: 1 Jack Manning (KCH), 2 James O Neill (G), 3 Ciaran Coady (BR);

Girls’ U-14 Discus: 1 Aideen Coady (BR), 2 Susan Murphy (SS), 3 Eve O Dwyer (G);
Girls’ U-15 Discus: 1 Kate Cullen (BR),
Boys’ U-15 Discus: 1 Peter Dunne (G), 2 Ciaran Keogh (BR), 3 Sean O Dornan (CC);
Girls’ U-16 Discus: 1 Rachel Kelly (KCH), 2 Hannah Kelly (KCH), 3 Therese Kelly (BR);
Boys’ U-16 Discus: 1 Zack Denieffe (G), 2 Luke Whelan (KCH), 3 Conor Clarke (CC);
Girls’ U-17 Discus: 1 Grainne Kelly (BR);
Boys’ U-18/19 Discus: 1 James O Neill (G), 2 Jack Manning (KCH), 3 Patrick Darcy (BR);

Senior, Masters and Junior Results

Junior Men High Jump: 1 Thomas Sheridan (SS), 2 Jack Manning (KCH), 3 James O Neill (G);
Senior Men High Jump: 1 Pat Coady (G), 2 Simon O Dwyer (G);
Senior Women High Jump: 1 Verena Fenlon (SJ);

Junior Men Javelin: 1 James O Neill (G), 2 Matthew Cullen (BR), 3 Patrick Darcy (BR);
Senior Women Javelin: 1 Verena Fenlon (SJ), 2 Cliodhna Manning (KCH), 3 Michelle Ryan (G);
Senior Men Javelin: 1 Eddie O Mahony (G), 2 Paddy O Keefe (G), 3 Simon O Dwyer (G);

Junior Women 400m: 1 Niamh McMullen (KCH), 2 Annie O Connor (KCH), 3 Mia Griffin (SJ);
Senior Women 400m: 1 Máire Griffith (G), 2 Michelle Ryan (G), 3 Frances Mullally (SJ);
Junior Men 400m: 1 David Murphy (G), 2 James O Neill (G), 3 Matthew Cullen/Aaron Coady (BR);
Senior Men 400m: 1 Paddy O Keefe (G), 2 David Lanigan (SJ), 3 Marcus Fitzsimons (KCH);

Untitled//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Junior Women 3000m: 1 Michelle McDonald (SS);
Junior Men 3000m: 1 Jonathon Crowley (SS);
Masters Women 3000m (W30): 1 Niamh Richardson (KCH), 2 Frances Mullally (SJ), 3 Rachel O Hara (G);
Masters Men 3000m (M40): 1 Derek Kehoe (G), 2 Simon O Dwyer (G), 3 Pat Coady (G);

Senior Women 3000m : 1 Aoibhe Richardson (KCH), 2 Máire Griffith (G), 3 Michelle Ryan (G);
Womens’ Team: 1 Gowran (M Griffith, R O Hara, M Ryan) [16], 2 St Josephs (F Mullally, S Mullally, V Fenlon) [22], 3 St josephs ( MH O Connor, S Lanigan, H O Connor, T Malone);

Senior Men 3000m: 1 Tom O keefe (KCH), 2 Paddy O Keefe (G), 3 Marcus Fitzsimons (KCH);
Mens’ Team: 1 KCH (T O Keefe, M Fitzsimons, T Mitinsi) [17], 2 Gowran (P O Keefe, D Kehoe, M Mosely) [18], 3 Gowran (S O Dwyer, P Coady, T Corrigan) [27];

Some more pictures (click on the image below)

Track and Field RSC May 27th 2016//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: