Leinster Juvenile Track and Field Championships June 17th/18th: Kilkenny Results

Boys U-12 Long Jump: Gold and Bronze

 

Track

60m Hurdles:
Boys’ U-12: 3 Alex Cullen (KCH); Girls’ U-13: 4 Abbie O Brien (KCH), 7 Orla Kelly (KCH);

75m Hurdles:
Girls’ U-12: 5 Lelia Mahan (G); Girls’ U-13: 7 Orla Kenny (KCH);
Girls’ U-14: 3 Rachel Leahy (KCH); Boys’ U-14: 2 Evan O Toole (SJ);

80m Hurdles:
Girls’ U-15: 6 Isabelle Ryan (TT); Boys’ U-15: 1 Jordan Knight (TT);
Girls’ U-16: 4 Jennifer Leahy (KCH), 8 Sophie Jackman (SS);

100m Hurdles:
Boys’ U-16: 6 Peter Dunne (G);

250m Hurdles:
Boys’ U-15: 3 Daire Mahon (G);
Girls’ U-16: 2 Sophie Jackman (SS), 2 Jennifer Leahy (KCH)  (joint second);

80m:
Girls’ U-14: 2 Katie Taylor (SJ); Boys’ U-14: 3 Danny Glennon (SJ);

100m:
Boys’ U-15: 2 Jordan Knight (TT);
Girls’ U-17: 7 Ellen Purcell (G); Boys’ U-17: 7 Jack Appazatto (CC);
Girls’ U-18: 2 Leah Raggett (KCH);  Boys’ U-18: 1 David Murphy (G), 6 Dacel Fwamba (KCH);

200m:
Girls’ U-14: 1 Katie Taylor (SJ); Girls’ U-18: 2 Leah Raggett (KCH);

400m:
Girls’ U-17: 6 Ellen Purcell (G); Boys’ U-17: 1 Rory MacGabhann (KCH);
Girls’ U-18: 1 Ciara Deely (KCH), 3 Leah Raggett (KCH);

800m:
Girls’ U-14:6 Hannah Kehoe,  9 Danielle Griffin (SJ);
Girls’ U-16: 2 Tara Ramasawmy (SS);  Boys’ U-16: 1 Gavin Manning (G);
Girls’ U-18: 3 Ella Richardson (KCH), Girls’ U-19: 3 Annie O Connor (KCH);

1500m:
Girls’ U-14: 3 Hannah Kehoe (G);
Boys’ U-15: 8 Luke Dunne (KCH); Girls’ U-16: 3 Tara Ramasawmy (SS);
Boys’ U-16: 2 Gavin Manning (G), 7 Cathal Kearney (KCH), 11 John Muldowney (KCH);
Girls’ U-17: 1 Annie McEvoy (KCH); Boys’ U-17: 2 Shay McEvoy (KCH),
Girls’ U-18: 4 Ciara Murphy;

2000m Steeple Chase:
Girls’ U-17: 2 Aoife Allen (SS), Boys’ U-17: 1 James Kearney (KCH);

3000m:
Girls’ U-17: 5 Aoife Allen (SS); Boys’ U-17: 2 James Kearney (KCH), 6 Luke Whelan (KCH);
Boys’ U-18: 1 Colm Murphy (KCH);

2000m Walk:
Girls’ U-15: 4 Robyn Denieffe (G);

3000m Walk:
Boys’ U-16: 4  David Holland (G), Boys’ U-17: 1 Nicky Connolly (CC);

4*100m Relay: Boys’ U-19: 2 Kilkenny;

Field

Shot Putt:
Boys’ U-14: 1 Mark Wallis (SS), 4 Joe Roche (SS),6 Danny Glennon (SJ);
Boys’ U-15: 2 Niall Vogelaar (SS), 4 Eoin Murphy (G);
Boys’ U-19: 1 James O Neill (G), 2 Patrick Darcy (BR);

Javelin:
Boys’ U-14: 1 Peter McDonald (SS), 4 Daniel Griffin (SS),
Boys’ U-17: 3 Jack Appazatto (CC);

Turbo Javelin:
Girls’ U-12: 10 Anna Brennan (G);

Discus:
Boys’ U-15: 3 Niall Vogelaar (SS), 4 Eoin Murphy (G);
Girls’ U-17: 4 Ellen Buggy (CC), 5 Eimear Stone (CC);
Girls’ U-18: 4 Emma Kelly (BR); Boys’ U-19: 2 James O Neill (G), 3 Patrick Darcy (BR);

Hammer:
Boys’ U-14: 1 Mark Wallis (SS); Girls’ U-16: 2 Kate Cullen (BR),
 Girls’ U-17: 3 Therese Kelly (BR), 4 Darcy Hutchinson (BR), 5 Emma Kelly (BR);
Boys’ U-19: 1 Patrick Darcy (BR);

Long Jump:
Boys’ U-12:  1 Eoin Aylward (SS), 3 Alex Cullen (KCH);
Girls’ U-13: 2 Orla Kenny (KCH), 3 Abbie O Brien (KCH);
Boys’ U-15: 1 Jordan Knight (TT);
Girls’ U-18: 3 Martyna Balcer (KCH);

Triple Jump:
Girls’ U-16: 1 Sophie Jackman (SS); Boys’ U-16: 2 Peter Dunne (G);
Boys’ U-18: 2 Rory McGabhann (KCH), Boys’ U-19: 2 James O Neill (G);

High Jump:
Girls’ U-14: 3 Rachel Leahy (KCH); Boys’ U-14: 1 Evan O Toole (SJ);
Boys’ U-15: 3 Daire Mahon (G);
Girls’ U-16: 2 Jennifer Leahy (KCH); Boys’ U-16: 1 Peter Dunne (G);

Some pictures from the day, click on the image below to view more

Leinster Track and Field June 18th 2017//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

 

Full Track results (as of June 19th morning)

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: