County Track and Field Round 1 Results (Sunday may 4th)

Girls Track results

Hurdles 250mts

U15        1. Ciara Deely,( KCH), 2. Laura Monaghan (SS), 3. Amy Redmond (SS)

U16        1. Meadbh Delaney (CC)

U17        1. Aoibhe O’Shea (KCH), 2. Allanna Counihan (KCH)

80mts

U8           1. Caoimhe Power (TT), 2. Laura Leahy (KCH), Clogadh Ftizpatrick (KCH)

U9           1. Juliette Evans (SS), 2. Grace Lennon (SJ), 3. Angela Carroll (KCH)

U10        1.Ella Cusack (G) 2. Maria kennedy (SJ) 3. Maria O’Keeffe (TT)

U11        1. Saoirse Allen (SS), 2. Aine Ryan (SJ) , 3. Katie Taylor (TT)

200mts

U8.         1. Nessa Godwin (KCH), 2. Lilly Doyle (SJ), 3. Nicole Murray (KCH)

U9           1.Juliette Evans (SS), 2. Grace lennon (SJ), 3. Caoimhe Phelan (SS)

U10        1. Ella Cusack (G), 2. Maria O’Keeffe (TT), 3. Maria Kennedy (SJ)

U12        1.Aine kirwan (TT), 2. Eve O’Dwyer (G), 3. Sophie Mulally (SJ)

U13        1. Ciara O’Keeffe (TT), 2. Jennifer leahy (KCH), 3. Orla O’keeffe (TT)

U14        1. Rachel Kelly (KCH), 2. Hannah Kelly (KCH), 3. Alice Monaghan (SS)

U15        1. Leah Raggett (KCH), 2. Lorna Monaghan (SS), 3. Amy Redmond (SS)

U16        1. Sarah lawlor (SJ), 2. Keeva O’Brien (KCH)

U17        1. Clara kennedy (SJ), 2. Niamh McMullen (KCH), 3. Aoibhe O’Shea (KCH)

U18/19  1. Shannen Dawkins (SJ), 2. Sophie Becker (SJ), Eimear McMullen (KCH)

500mts

U11        1. Fiona Dillon (TT), 2. Saoirse Allen (SS), 3. Emma Manogue (TT)

800mts

U12        1.Aine Kirwan (TT), 2. Eve O’Dwyer (G), 3. Clogadh Monaghan (SS)

U13        1. Ciara O’ Keeffe (TT), 2. Ellen Ryan (TT), 3. Emma Poytnz (KCH)

U14.       1. Hannah Kelly (KCH), 2. Linda Lawlor (SJ), Aine Phelan (SS)

U15.       1. Ella Richardson (KCH), 2. Hannah Murphy (CC), 3. Molly O’Shea (SS)

U17.       1. Mia Griffin (SJ), 2. Aliis O’Shea (TT)

U18/19  1. Anna Sheehan (KCH), Aoibhe Richardson (KCH), 3. Lauren Dermody (CC)

 

Boys

Hurdles

U15        1 Eoin Walsh (TT), 2. Michael Power (TT), 3. James Buggy (CC)

U16.       1. Luke Ftizpatrick (KCH), 2. Darragh Roberts (KCH), 3. Ben Sutton (SJ)

U17        1. Ciarian Coady (BR)

U18/19  1. Aaron fenlon (SJ), 2. John Joe Kelly (BR), 3. Craig Byrne (KCH)

80mts

U8           1. Liam O’Dwyer (G), 2. Patrick lacey (KCH), 3. Darragh Dunne (G)

U9.         1. Daniel Ring (SS), 2. Brian Moore (KCH), 3. Sean Young (KCH)

U10        1. David Williams (SS), 2. Keelin Roche (SS), 3. David Holden (TT)

U11        1. Evan O’Toole (SJ), 2. Michael Ragget (KCH), 3. Tomas Mulally (SJ)

U12        1. Jordan Knight (TT), 2. Cathal Beirne (SJ), 3. Nicholas Klgne (SS)

U13        1. Fichra Knox (SS), 2. Killian Griffin (SJ), 3. Sean O’Dornan (CC)

U14        1. Jack Elliott (SJ), 2. Sam Sutton (SJ), 3. Darragh McDonald (SJ)

100mts

U15        1. David murphy (G), 2. Eoin Maher (SS), 3. Adam ftizpatrick (KCH)

U16        1. Darragh Roberts (KCH), 2. Ben Sutton (SJ), 3. Ryan Poyntz(KCH)

U17        1. Anderi Lennon (G), 2. Ciarian coady (BR), 3. Adam Kelly (BR)

U18/19  1. Aaron Fenlon (SJ), Donogh Mahon (G), 3. Craig Byrne (KCH)

300mts

U8           1. Albi Paul (G), 2. Aaron Fox (CC), 3. Bobby Brennan (CC)

U9           1. Ben Wallis (SS), 2. Sean Young (KCH), 3. Brian Moore (KCH)

U10        1. David Williams (SS), 2. Calum Regan (SS), 3. Aiden Keogh (SJ)

500mts

U11        1. Tomas Mulallly (SJ), 2. Tadgh Connolly (SS), 3 Evan O’Toole (SJ)

U12        1. Jordan Knight (TT), 2. Cathal Beirne (SJ), 3. Jack Murphy (CC)

U13        1. Killian Griffin (SJ), 2. Cathal Kearney (KCH), 3. Gavin Manning (G)

U 14       1. Oisin Griffin (SJ), 2. Shay McEvoy (KCH), 3. Jack Elliott (SJ)

400mts

U15        1. Adam Ftizpatrick (KCH), 2. Aaron Donnelly (SS), 3. Eoin Maher (SS)

U 16       1. Luke Ftizpatrick (KCH), 2. Darragh Roberts (KCH), 3. Ryan Poyntz (KCH)

U17        1. Matheusz Pietrzykowski (SK), 2. Andre lennon (G), 3. Ciarian Coady (BR)

U18/19  1.Aaron Fenlon (SJ), 2. John Joe Kelly (BR), 3. Peter Lynch (KCH)

Walks

U17        1 Ailis O’Shea (TT)

U18        1 Ailis Conneely (SS)

U15        1. Eamon Mahon (G), 2. Colm Murphy (KCH)

Relays

Girls U 11             1. Thomastown, 2. KCH, 3. St. Josephs

Girls U13              1. Thomastown, 2. KCH A, 3. KCH B

Girls U 15             1. KCH, 2. St. Senans, 3. Castlecomer

Boys U 11             1. KCH, 2. St. Josephs, 3. St. Senans

Boys U 13             1. St. Josephs, 2. St. Senans, 3. Gowran

Boys U15              1. St. Josephs, 2. Gowran

Boys U 17             1. KCH

Field Results

Turbo Javelin

U10        1. Rachel Foley (SJ), 2. Libby Murphy (SS), 3. Caoimhe Taylor (SS)

U11        1. Erin Foley (SJ), 2. Fiona Dillon (TT), 3. Doireann Knox (SS)

U12        1. Kelsey kehoe (SJ), 2. Sophie Mulally (SJ), 3. Eve O’Dwyer (G)

Long Jump

U10        1. Ella Cusack (G), 2. Caithlin Mulally (SJ), 3. Maria O’keeffe (TT)

U11        1. Saoirse Allen (SS), 2. Caoimhe Carroll (KCH), 3. Erin Foley (SJ)

U12        1. Aine kirwan   (TT), 2. Isobel Ryan (TT), 3. Eve O’Dwyer (G)

U13        1. Ciara kehoe (TT), 2. Emma Poyntz (KCH), 3. Dearbhla O’Reilly (TT)

U14        1. Kate Dunphy (KCH), 2. Rachel Kelly (KCH), 3. Emily Taylor (TT)

U15        1. Leah Ragget (KCH), 2. Amy Redmond (SS), 3. Martyna Balcer (KCH)

U16        1. Keeva O’Brien (KCH), 2. Sarah lawlor (SJ), 3. Sinead Touhy (KCH)

U17        1. Niamh McMullan (KCH), 2. Ailis O’Shea (TT), 3. Aoibhe O’Shea (KCH)

Javelin

U13        1. Kate Cullen (BR), 2. Dearbhla O’Reilly (TT), 3. Jennifer Leahy (KCH)

U14        1. Hannah Kelly (KCH), 2. Rachel Kelly (KCH), 3. Emily Kleign (KCH)

U15        1. Martyna Balcer (KCH), 2. Grainne Kelly (BR), 3. Emma Kelly (BR)

U16        1. Sinead McEvoy (SS), 2. Sinead Touhy (KCH), 3. Meadbh Delaney (CC)

U17        1. Aoibhe O’Shea (KCH), Rachel Bolger (BR), 3. Aisling McDonough (KCH)

U18/191. Shannen Dawkins (SJ)

Discus

U14        1. Luke Whelan (KCH), 2. Nicky Connolly (CC), 3. Shay McEvoy (KCH)

U15        1. David Murphy (G), 2. Liam Kenny (BR), 3. Thomas Sheridan (SS)

U16        1. James O’Neill (G), 2. Patrick Darcey (BR), 3. Mathew Cullen (BR)

U17        1. Ciarian Coady (BR), 2. Adam Kelly (BR), 3. Jack Manning (KCH)

U18/19  1. John Joe Kelly (BR), 2. Martin Mulhall (G), 3.Aaron Fenlon (SJ)

High Jump

U12        1. Jordan knight (TT), 2. Oisin Kelly (BR), Stephen Neville (TT)

U13        1. Jack Ryan (SJ), 2. Daire holden (TT), 3. Jack Mulally (SJ) & Peter Dunne (G)

U14        1. Rory McGabhann (KCH), 2. Darragh McDonald (SJ), 3. Luke Whelan (KCH)

U15        1. Thomas Sheridan (SS), 2. David Murphy (G), 3. Michael Power (TT)

U16        1. Ryan Poytnz (KCH), 2. Darragh Roberts (KCH), 3. James O’Neill (G)

U17        1. Jack Manning (KCH), 2. Ciarian Coady (BR)

U18/19  1. Donagh Mahon (G), 2. Craig Byrne (KCH), 3. Aaron Fenlon (SJ)

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: