County Track and Field Round 2 Results May 11th

60m

Girls U8 – 1 Pia Langton K, 2 Caoimhe Power T, 3 Cloidhna O’Connor K.

Boys U8 – 1 Patrick Lacey K, 2 Darragh Dunne, G, 3 Albi Paul G.

Girls U9 – 1 Juliette Evans S, 2 Aisling Browne K, 3 Grace Glennon J.

Boys U9 – 1 Daniel Ring K, 2 Eoin Alyward S, 3 Brian Moore K.

Girls U10 – 1 Ellen Cusack G, 2 Maria Kennedy J, 3 Aine Purcell J.

Boys U10 -1 David Williams S, 2 Ned Langton K, 3 Calum Regan S.

Girls U11 – 1 Saoirse Allen S, 2Aine Ryan J, 3 Katie Taylor T.

Boys U11 – 1 Evan O’Toole J, 2 Thomas Comerford T, 3 Mickey Raggett K.

80m

Girls U12 – 1 Marie Clare O’Dwyer J, 2 Sophie Mullally J, 3 Aine Kirwan T.

Girls U13 – 1 Jennifer Leahy K, 2 Ciara O’Keeffe T, 3 Orla O’Keeffe T.

Girls U14 – 1 Rachel Kelly K, 2 Hannah Kelly K, 3Linda Lawlor J.

100m

Girls U15 -1 Ciara Deely K, 2 Aoife Moore G, 3 Lauren Monaghan S.

Girls U16 – 1 Lauren Gleeson K, 2 Sarah Lawlor J, 3 Meadhbh Delaney CC.

Girls U17 – 1 Clara Kennedy J, 2 Niamh McMullan K, 3 Aoife Naddy G.

Girls U18/19 – 1 Sarah Kate Lacey K, 2 Sophie Becker J, 3 MargaretCaldbeck K.

200m

Girls U8 – 1 Caoimhe Power T,1 Pia Langton K, 2 Laura Leahy K, 3 Sarah Foley J.

Boys U8 – 1 Patrick Lacey K, 2Jack Coogan BR, 3 Albi Paul G.

Girls U9 – 1 Juliette Evans S, 2 Grace Glennon J, 3 Angela Carroll K.

Boys U 9 – 1 Ben Wallis S, 2 Eoin Alyward S, 3 Brian Moore K.

Boys U12 – 1 Cathal Beirne J, 2 Jordan Knight T, 3 Robert Finn S.

Boys U13 – 1 Killian Griffin J , 2 Fiacra Knox S, 3 Ian Byrne J.

Boys U14 – 1 Jack Elliott J, 2 Darragh McDonald, J, 3 Rory McGabhann K.

Boys U 15 – 1 David Murphy G, 2 Eoin Maher S, 3 Thomas Sheridan S.

Boys U16 – 1 Luke Fitzpatrick K, 2 Darragh Roberts K, 3 Ryan Poyntz K.

Boys U17 – 1 Jack Manning, K 2 Mateuz Pietrosyewski,SK 3 Jonathan Crowley S.

Boys U18/19 -1 Callan Byrne K, 2 Paul Manning J, 3 John Joe Kelly BR.

300m

Girls U10 – 1 Ella Cusack G, 2 Leanne O’Keeffe T, 3 Aine Purcell J.

Boys U10 – 1 David Williams S, 2 Ned Langton K, 3 Aidan Keogh J.

Girls U11 – 1 Saoirse Allen S, 2 Fiona Dillon T, 3 Aine Ryan J.

Boys U11 – 1 Thomas Mullally J, 2 Jack Aylmer K, 3 Cian Farrell K.

Girls U18 – 1 Lauren Dermody CC.

500m

Girls U12 – 1 Eve O’Dwyer G, 2 Aine Kirwan T, 3 Marie Clare Dwyer j.

Girls U13 – 1 Ciara O’Keeffe T, 2Tara Ramaswanny S, 3 Ellen Ryan T.

Girls U 14 – 1Rachel Kelly K, 2 Hannah Kelly K, 3 Linda Lawlor J.

800m

Boys U12 -1 Cathal Beirne J, 2 Jack Murphy CC, 3 Brogan McAvinney G.

Boys U13 – 1 Killian Griffin J, 2 Gavin Manning G, 3 Tom Holden T.

Boys U14 – 1 Oisin Griffin J, 2  James Kearney K, 3 Shay McEvoy K.

Boys U15 -1 Eoin Maher S, 2 Eamon Mahon G, 3 James Buggy CC.

Boys U16 – 1 Luke FitzPatrick K, 2 Eoin O’Dwyer G, 3 John Nolan K.

Boys U17 – 1 Jonathan Crowley S, 2 Tommy Bric G, 3 Taylor Keane G.

Boys U18/19 – 1 John Joe Kelly BR, 2 Paul Manning J.

Walks

Boys U14 – 1 Nicky Connolly CC, 2 Tadgh Knox S, 3 William Wallis S.

Girls U14 – 1 Aoife Dowling J, 2 Sinead O’Keeffe T, 3 Kate Sheridan S.

Girls U15 – 1 Molly O’Shea S.

Relays (4x100m)

Girls U10 – 1 St Joseph’s, 2 Thomastown, 3 Kilkenny City Harriers.

Boys U10 – 1 St Senan’s, 2 Kilkenny City Harriers, 3 Kilkenny City Harriers.

Girls U12 – 1 St Joseph’s, 2 Thomastown, 3 Kilkenny City Harriers.

Boys U12 – 1 St Senan’s, 2 St Joseph’s, 3 Kilkenny City Harriers.

Girls U14 – 1 Kilkenny City Harriers, 2 Thomastown, 3 Kilkenny City Harriers.

Boys U14 – 1 St Joseph’s, 2 Kilkenny City Harriers, 3 St Senan’s.

Girls U16 –  1 KCH, 2 St. Senans, Brow Rangers

Boys U 16 – 1 KCH

Long Jump

Boys U10 -1 Keelin Roche S, 2 David Williams S.

Boys U11 – 1 Michael Raggett K, 2 Evan O’Toole J, 3 Jack Alymer K

Boys U12 – 1 Jordan Knight T, 2 Oisin Kelly BR, 3 Darragh Nolan G, and Jack Murphy CC.

Boys U13 – 1 Peter Dunne G, 2 Tom Holden T, 3 Ian Byrne J.

Boys U14 – 1 Rory McGabhann K, 2 Lee Tracey S, 3 Darragh McDonald J.

Boys U 15 – 1 David Murphy G, 2 Thomas Sheridan S, 3 James Buggy CC.

Boys U16 – 1 Ryan Poyntz K, 2 Darragh Roberts K, 3 James O’Neill G.

Boys U17 – 1 Mateuz Pietrosyewski SK, 2 Kieran Coady BR, 3 Shane Roberts K.

Boys U18/19 -1 Donagh Mahon G, 2 Aaron Barron K, 3 John Joe Kelly BR.

Shot Putt

Girls U10 – 1 Becky Peters K, 2 Emily Murphy CC, 3 Orla Kenny K

Girls U 11 – 1 Erin Foley J, 2 Katie Taylor t, 3 Doireann Knox S.

Girls U12 – 1 Kelsie Keogh J, 2 Katie Hynes K, 3 Aine Kirwan T.

Girls U13 – 1 Dearbhla O’Reilly T, 2 Aoife Dowling J, 3 Jennifer Leahy K.

Girls U14 –  1. Therese Kelly B, 2Hannah Kelly K, 3 Rachel Kelly K

Girls U15 – 1 Grainne Kelly BR, 2 Emma Kelly BR, 3 Molly O’Shea S.

Girls U 16 – 1 Meabhdh Delaney CC, 2 Lauren Gleeson K, 3 Sinead McEvoy S.

Girls U17 – 1 Clara Kennedy J, 2 Aoife Naddy G, 3 Rachel Bolger BR.

Girls U18/19 – 1 Margaret Caldbeck K, 2Aoife Coady BR, 3 Eimear McMullan K.

High Jump

Girls U12 – 1 Isobel Ryan T, 2 Aine Kirwan T, 3 Robyn Denieffe G.

Girls U13 – 1 Ellen Ryan T, 2 Niamh O’Shaughnessy K, 3 Dearbhla O’Reilly T.

Girls U14 – 1Rachel Kelly k, 2 Emily Taylor T, 3 Hannah Kelly K.

Girls U 15 – 1 Ciara Deely K, 2 Molly O’Shea S, 3 Aoife Moore G

Girls U 16 – 1 Sarah Lawlor J, 2 Meadbh Delaney C, 3 Emily McGee & Sinead McEvoy

Girls U17 – 1 Aoife Naddy G, 2 Clara Kennedy J, 3 Ailish O’Shea T.

Girls U18/19 – 1 Eimear O’Donoghue.

 

Javelin

Boys U13 – 1 Tom Holden T, 2 Ciaran Keogh BR, 3 Ian Beirne J.

Boys U14 – 1 Nicky Connolly C, 2 Zac denieffe G, 3 Lee Tracey S.

Boys U15 – 1 Michael Power t, 2 Eamon Mahon G, 3 Jeremiah Burke CC.

Boys U 16 – 1 Darragh Roberts K, 2 Matthew Cullen BR, 3Ryan Poyntz K.

Boys U17 – 1 Jack Manning k, 2 Adam Kelly BR, 3 Shane Roberts K.

Boys U18/19 – 1 Donagh Mahon g, 2 John Joe Kelly BR, 3 Craig Byrne K.

Turbo Javelin

Boys U10 – 1 David Holden T, 2 Rory McEvoy K, 3 Henry O’Shea S.

Boys U 11 – 1 Danny Dowling J, 2 Mark Wallis S, 3 Charlie Mullins G.

Boys U12 – 1 Liam Doyle CC, 2 Oisin Kelly BR, 3 Luke Downey CC.

 

Junior Men -1 Craig Byrne K, 2 Peter Lynch K, 3 Jonathan Crowley S

Novice Men – 1 David Lanigan J.

Men O/40 – 1 Pat Young, 2 Bill Carroll, T..

Men O/45 – 1 Sean Hokey J, 2 Michael Power J, 3 Marty Kelly G.

Junior Ladies –  1 Mia Griffin J, 2 Ailis O’Shea T, 3 Lauren Dermody CC

Novice Ladies – 1 Mag Helen Doherty J, 2 Tracy Malone J.

Senior Ladies  – 1 Maria Griffin J.

Ladies O/30 – 1 Frances Mullally J, 2 Verena Fenlon J.

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: