2018 Counties Day 3

Friday May 25th, Scanlon Park, Kilkenny: KCH still lead for the best overall shield but it seems that Gowran have closed the gap. Back in 3rd, St Senans have overtaken St Josephs while Thomastown still remain in 5th.

Results
Track
Boys: 200m: u/8 1 Aaron Carrigan (G) 2 MJ Carroll (G) 3 Conor Foley (BH), u/9 1 Robert Coogan (G) 2 Robert Cullen (KCH) 3 John Brennan (CC),

300m: u/10 1 Robert Lacey (KCH) 2 Paul Millea (KCH) 3 Tiernan O’Brien (KCH), u/11 1 Joseph O’Connor (SJ) 2 Aidan Keating (G) 3 Tom Kehoe (G),

Girls: 200m: u/8 1 Mia Brennan (TT) 2 Kate Byrne (BH) 3 Emma Nicol (BH), u/9 1 Zoe Beck (TT) 2 Holly Drennan (G) 3 Molly Allen (SS),

300m: u/10 1 Kate Maher (CC) 2 Martha Bergin (KCH) 3 Emma Hogan (KCH), u/11 1 Molly Daly (KCH) 2 Laura Leahy (KCH) 3 Eimear Brennan (G),

Hurdles: Girls: u/12 1 Eve Dunphy (SS) 2 Roisin Burns (KCH) 3 Cara Duggan (KCH), u/13 1 Blaithin Holden (KCH) 2 Caoimhe O’Connor (KCH) 3 Ella Maher (KCH),

Boys u/12 1 Liam O’Dwyer (G) 2 Evan Cullen (KCH) 3 Isaac Carew (SS), u/13 1 Alex Cullen (KCH) 2 Daniel Ring (KCH) 3 Eoin Aylward (SS),
75m Hurdles: Girls u/14 1 Maria Connolly (G) 2 Ellie Murray (G) 3 Aisling Fitzpatrick (G), Boys u/14 1 Keelin Roche (SS) 2 Noah Scully (G) Luke Phelan (G),
80m Hurdles: Girls u/15 1 Rachel Leahy (KCH) 2 Erin Foley (SJ) 3 Anna Connolly (G), Boys u/15 1 Evan O’Toole (SJ) 2 Tadgh Connolly (SS) 3 Joe Roche (SS), Girls u/16 1 Clodagh Monahan (SS) 2 Eve O’Dwyer (G) 3 Robyn Deneiffe (G),
100m Hurdles: Boys u/16 1 Jordan Knight (SJ) 2 Brogan McAviney (G) 3 Liam Lacey (SS), Girls u/17 1 Jennifer Leahy (G) 2 Sophie Jackman (SS) 3 Eimear Doyle (SS), Girls u/19 1 Ellen Purcell (G), Boys u/19 1 Zack Denieffe (G),
300m: Girls u/12 1 Eve Dunphy (SS) 2 Charlotte Carpendale (SS) 3 Hazel Coogan (G), u/13 1 Juliette Evans (SS) 2 Rachel O’Neill (G) 3 Caoimhe Phelan (SS), Boys u/12 1 Patrick Lacey (KCH) 2 Darragh Dunne (G) 3 Isaac Carew (SS), u/13 1 Eoin Aylward (SS) 2 Sean Young (KCH), 3 Rory McEvoy (KCH),
1,500m: Girls u/14 1 Maria O’Keeffe (TT) 2 Molly O’Dornan (CC) 3 Emily Murphy (CC), u/15 1 Fiona Dillon (TT) 2 Hannah Kehoe (G) 3 Eleanor Godden (KCH), u/16 1 Dara Murray (KCH) u/19 1 Ella Richardson (KCH) 2 Izzy Shine (KCH)
Boys u/14 1 David Williams (SS) 2 Billy Coogan (G) 3 Luke Phelan (G), u/15 1 Tadgh Connolly (SS) 2 Luke Dunne (KCH) 3 Cillian Dunne (G), u/16 1 Will Fox (CC) 2 Brogan McAviney (G) 3 Cathal O’Reilly (CC), u/17 1 Cathal Kearney (KCH) 2 John Muldowney (KCH)
Relays: Girls: 4 X 400m: u/17 1 St Senans , Boys: 4 X 400m: u/15 1 Gowran

Field
Discus: Girls: u/14 1 Ella Cusack (G) 2 Abbie O’Brien (KCH) 3 Rachel Foley (SJ), u/15 1 Erin Foley (SJ)
2 Anna Connolly (G) , u/16 1 Eve O’Dwyer (G) 2 Robyn Denieffe (G) u/17 1 Kate Cullen (BR) 2 Sophie Jackman (SS) 3 Eimear Doyle (SS), u/19 1 Grainne Kelly (BR) 2 Ellen Purcell (G) 3 Ellen Buggy (CC),
Shot Putt: Boys: u/10 1 Tomas Carroll (G) 2 Odhran Prendergast (G) 3 Hugo Tierney (BH), u/11 1 Aidan Keating (G) 2 Dylan Brennan (CC) 3 Conor Duggan (TT), u/12 1 Jake Kelly (G) 2 Louis Raggett (KCH) 3 Liam O’Dwyer (G), u/13 1 Cain Scully (G) 2 Ben Wallis (SS) 3 Eli Dunne (CC), u/14 1 Billy Coogan (G) 2 David Williams (SS) 3 Noah Scully (G), u/15 1 Tadgh Connolly (SS) 2 Joe Roche (SS) 3 Luke Dunne (KCH), u/16 1 Jordan Knight (SJ) 2 Liam Lacey (SS) 3 Eoin Murphy (G), u/17 1 Lukas Frommann (TT) u/19 1 Andrew Buggy (BR) 2 Zack Denieffe (G)
Triple Jump: Girls: u/14 1 Abbie O’Brien (KCH) 2 Holly O’Toole (SJ) 3 Rachel Foley (SJ), u/15 1 Erin Foley (SJ) 2 Anna Connolly (G) u/16 1 Clodagh Monahan (SS) 2 Eve O’Dwyer (G) 3 Robyn Denieffe (G), u/17 1 Sophie Jackman (SS) 2 Jennifer Leahy (KCH) 3 Eimear Doyle (SS), u/19 1 Ellen Purcell (G) Boys:

Triple Jump: u/14 1 Keelin Roche (SS) 2 Conor Byrne (KCH) 3 Noah Scully (G) u/15 1 Evan O’Toole (SJ) 2 Cillian Dunne (G) u/16 1 Jordan Knight (SJ) 2 Cathal O’Reilly (CC) 3 Brogan McAviney (G), u/17 1 Lukas Frommann (TT) u/19 1 Zack Denieffe (G)
Senior Events
400m: Ladies: Junior 1 Ellen Purcell (G) 2 Ruth Kennedy (G) 3 Coraline Lemaitre (G), Senior 1 Caitriona Corr (G) 2 Eleanor Kennedy (G) 3 Niamh McCullagh (G), Men: Junior 1 Rory McGabhann (KCH) 2 Zack Denieffe (G) Senior 1 Eoin Power (SJ) 2 Paddy O’Keeffe (G) 3 Padraig Crawford (G),
3,000m: Ladies: 3,000m: Junior 1 Tara Ramaswamy (SS) 2 Aoife Allen (SS) 3 Ruth Kennedy (G), Senior 1 Michelle McDonald (SS) 2 Eleanor Kennedy (G) 3 Emma Cooke (G), O/30 1 Kathryn Kennedy (G) 2 Caitriona Corr (G) 3 Tracy Malone (SJ), Men: Senior 1 James Kelly (CC) 2 Dean Rowe (G) 3 Paddy O’Keeffe (G), O/40 1 Derek Kehoe (G) 2 John Davis (TT) 3 Pat Lennon (G)
High Jump: Ladies: Junior 1 Coraline Lemaitre (G) 2 Ellen Purcell (G), Senior 1 Niamh McCullagh (G) Men: Junior 1 Rory McGabhann (KCH) 2 Zack Denieffe (G) 3 Patrick Darcy (BR), Senior 1 Padraig Crawford (G) 2 Eoin Power (SJ)
Javelin: Ladies: Junior 1 Kate Cullen (BR) 2 Coraline Lemaitre (G) 3 Ellen Purcell (G), Senior 1 Caitriona Corr (G) 2 Karen Nugent (KCH) 3 Niamh McCullagh (G), Men: Junior 1 Zack Denieffe (G) 2 Patrick Darcy (BR) 3 Andrw Buggy (BR), Senior 1 Kenny Walsh (SS) 2 Adam Kelly (BR) 3 Emmett McAviney (G),

Advertisements

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: