2019 County T+F Day 3

RESULTS
Boys: 200m: u/8 1 Darragh O’Callaghan (KCH) 2 Joey Bolger (BH) 3 Eddie Bolger (BH)
u/9 1 Jack Gamble (CC) 2 Aaron Carrigan (G) 3 David Hayden (BH),
300m: u/10 1 Robert Coogan (G) 2 Robert Cullen (KCH) 3 Ryan Farrell (KCH) 3 Mikey Phelan (KCH),
u/11 1 Robert Lacey (KCH) 2 Paul Millea (KCH) 3 Tiernan O’Brien (KCH),
Girls: 200m: u/8 1 Ellen Quinlan (SS) 2 Aoibhinn Kelly (KCH) 3 Lana Conway (SJ),
u/9 1 Mia Brennan (TT) 2 Katie Byrne (BH) 3 Emma Nicol (BH),
300m: u/10 1 Ellen Daly (KCH) 2 Aisling Phelan (CC) 3 Holly Drennan (G),
u/11 1 Kate Maher (KCH) 2 Martha Bergin (KCH) 3 Katie O’Shea (TT),
Hurdles: Girls: 60H :u/12 1 Ruth Crowley (KCH), 2 Aisling Coverdale (TT), 3 Sarah Foley (SJ),
u/13 1 Hazel Coogan (G) 2 Lily Doyle (SJ) 3 Emily Maley (G),
Boys: 60H :u/12 1 Joss O’Connor (SJ), 2 Cormac Holden (KCH), 3 Anil Ramaswamy (SS),
u/13 1 Liam O’Dwyer (G) 2 Evan Cullen (KCH) 3 Louis Raggett (KCH),
Girls: 75m :u/14 1 Blaithin Holden (KCH), 2 Louisa Gilmore (KCH), 3 Emer Phelan (CC),
Boys: 75m :u/14 1 Alex Cullen (KCH), 2 Daniel Ring (KCH), 3 William Nugent (KCH),
Girls: 80m :u/15 1 Orla Kenny (KCH),
Boys: 80m :u/15 1 Keelin Roche (SS),
Girls: 80m :u/16 1 Rachel Leahy (KCH), 2 Erin Foley (SJ),
Boys: 100m :u/16 1 Evan O’Toole (SJ),
Girls: 100m :u/17 1 Clodagh Monahan (SS), 2 Isabel Ryan (TT),
Girls: 300m: u/12 1 Molly Daly (KCH) 2 Naomi Kerr (CC) 3 Laura Leahy (KCH),
u/13 1 Hannah Quinn (KCH) 2 Grace Delehanty (KCH), 3 Charlotte Carpendale (SS),
Boys: 300m: u/12 1 Joss O’Connor (SJ) 2 Cormac Holden (KCH) 3 Anil Ramaswamy (SS),
u/13 1 Michael O’Shea (SS) 2 Patrick Lacey (KCH), 3 Robert Coogan (CC),
Girls: 1500m: u/14 1 Orlaith Kirwan (TT) 2 Caoimhe Phelan (SS) 3 Laura Challoner (TT) 3 Louisa Gilmore (KCH)
u/15 1 Marie O’Keeffe (TT) 2 Kate O’Neill (CC)
u/16 1 Saoirse Allen (SS)
u/19 1 Annie McEvoy (KCH) 2 Sophie Jackman (SS) 3 Sinead O’Keeffe (TT),
Boys: 1,500m: u/14 1 Rory McEvoy (KCH)
u/15 1 David Williams (SS) 2 Billy Coogan (G) 3 Evan Walsh Brennan (SS),
u/16 1 Tom Lodge (KCH) 2 Robbie Cord (KCH) 3 Eoin Deely (KCH),
u/17 1 Cathal O’Reilly (CC)
u/19 1 Kevin Burns (KCH) 2 Luke Whelan (KCH)
Girls: 4 X 400m: u/15 1 KCH 2 Thomastown
Field
Girls: Discus: u/14 1 Charlotte Hutchinson (BR), 2 Louisa Gilmore (KCH), 3 Grainne Healy (BR),
u/15 1 Sophie Roache (SS) 2 SallyAnn O’Brien (SS) 3 Ella Delahunty (KCH),
u/16 1 Erin Foley (SJ)
u/17 1 Eve O’Dwyer (G) 2 Niamh O’Connor (SJ) 3 Ebony Masuku (G),
u/19 1 Kate Cullen (BR)
Boys: Shot Putt: u/10 1 Evan Ryan (G), 2 Robert Coogan (G), 3 John Ryan (BR),
u/11 1 Padraic Hayden (BH) 2 Hugo Tierney (BH) 3 Sam McAviney (G),
u/12 1 Rian McDonald (SS) 2 Cillian Dunphy (KCH) 3 Anil Ramaswamy (SS),
u/13 1 Liam O’Dwyer (G) 2 Louis Raggett (KCH) 3 Hugh Quirke (BR),
u/14 1 Eli Dunne (BR) 2 Ben Wallis (SS) 3 William Nugent (KCH),
u/15 1 Billy Coogan (G) 2 Lorcan Suffin (SS) 3 David Williams (SS),
u/16 1 Tadgh Connolly (SS) 2 Joe Roche (SS) 3 Ciaran Murray (SS),
u/17 1 Ted Doyle (SS)
Girls: Triple Jump: u/14 1 Aine White (KCH), 2 Rachel O’Neill (G), 3 Louisa Gilmore (KCH),
u/15 1 Orla Kenny (KCH) 2 Ella Delahunty (KCH)
u/16 1 Erin Foley (SJ)
u/17 1 Niamh O’Connor (SJ) 2 Eve O’Dwyer (G) 3 Ebony Masuku (G),
Boys: Triple Jump: u/14 1 Daniel Ring (KCH),
u/15 1 Keelin Roche (SS) 2 Conor Byrne (KCH) 3 Harry Boyle (KCH),
u/16 1 Evan O’Toole (SJ)
u/17 1 Cathal O’Reilly (CC)
Senior
Ladies: 400m:
Senior 1 Kathryn Kennedy (G) 2 Joan Martin (KCH) 3 Joya Burns (KCH),
Men:
Senior 1 Johan Muller (G) 2 Graham Bourne (KCH) 3 John Phelan (KCH),
Ladies: 3,000m: Junior 1 Aoife Allen (SS), 2 Tara Ramaswamy (SS), 3 Axelle Camber (G),
Senior 1 Lauren Dermody (CC) 2 Caoilte Malone (TT) 3 Kate Millea (KCH),
O/30 1 Caitriona Corr (G) 2 Kathryn Kennedy (G) 3 Helen Horan (G),
Team 1 Gowran (G) 2 Gowran (G)
Men: 3,000m: Senior 1 Mossy Roantree (KCH) 2 James Kelly (CC) 3 Niall Sheehan (G),
O/40 1 Graham Bourne (KCH) 2 Philip Fennelly (KR) 3 John Phelan (KCH),
Team 1 Gowran (G) 2 Gowran (G) 3 KCH (KCH),
Ladies: High Jump: Junior 1 Eve O’Dwyer (G),
Senior 1 Joan Martin (KCH)
Men: High Jump: Junior 1 Evan O’Toole (SJ),
Senior 1 Padraig Crawford (G)
Ladies: Javelin: Junior 1 Kate Cullen (BR), 2 Eve O’Dwyer (G), 3 Ebony Masuku (G),
Senior 1 Caitriona Corr (G) 2 Joan Martin (KCH) 3 Sarah Gough (KCH),
Men: Javelin: Junior 1 Evan O’Toole (SJ), 2 Jamie O’Connor (SJ),
Senior 1 Brendan Hyland (KCH) 2 Frankie Fitzpatrick (G) 3 Adam Kelly (BR),

Advertisements

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: