Archive | Cross Country RSS feed for this section
Screenshot 2016-01-17 at 23.39.36

Gold for Thomastown at the Antrim International Cross Country

Thomastown AC girls’ U-13 team of Fiona Dillon, Aine Kirwan, Hannah O’Keeffe and Orla O’Keeffe who took team gold at the IAAF Antrim International Cross Country which was held  in Cafre, Greenmount Campus, Antrim on Sat 16th Jan 2016. Under heavy underfoot conditions with athletes from England, Wales, Scotland in the field Thomastown athletes put […]

Continue reading
Screen Shot 2016-01-17 at 18.10.19

Leinster Senior Cross Country and Juvenile Relays Kilmacow

Kilkenny  Highlights from Kilmacow : Juvenile Club Relay Championships: Girls’ U-12: Bronze St Senans; Girls’ U-14: Gold: Thomastown, Silver: Gowran, Bronze:St Josephs; Boys’ U-14: Bronze St Senans; Girls’ U-16: Gold: Thomastown,  Bronze St Senans; Boys’ U-16: Bronze Gowran; Full Relay Results Open Junior Cross Country Junior Women (4k): 1 Lauren Dermody (Castlecomer AC), 2 Michelle […]

Continue reading
Screen Shot 2016-01-10 at 17.51.06

Celtic Cross Country Edinburgh Kilkenny Athletes

Edinburgh Cross Country Highlights (Kilkenny Athletes) Eoin Everard (KCH) was a member of the mixed relay (4x1k) which finished in third in their event. Aoibhe Richardson (KCH) was third scorer on the winning Womens U-23 team. Peter Lynch (KCH) was the individual winner of the Junior Men’s Celtic Cross Country leading the Irish team to […]

Continue reading
Screen Shot 2016-01-10 at 16.30.39

County Cross Country: Junior, Masters M30 and M35, Open Juvenile Jan 10th

Kilkenny County Cross Country Bramblestown Jan 10th Juvenile, Junior and Masters:  Results Juvenile Girls’ U-8: 1 Mary Kate Ryan (TT), 2 Martha Bergin (KCH), 3 Kate Hayden (G), 4 Aisling Mullally (SJ), 5 Molly Drennan (G), 6 Kaitlin Wade (G), 7 Orla Carroll (G); Boys’ U-8: 1 Mathus Qudaglia , 2 Kyle Bolger (SJ), 3 […]

Continue reading
Screen Shot 2015-12-06 at 17.17.02

National Cross Country Dungarvan: Kilkenny Athletes

Highlights Girls’ U-11: 8th Orlaith Kirwan, Thomastown (Leinster Gold); Girls’ U-13: 2nd Aine Kirwan,  10th Fiona Dillon (both Thomastown), 13th Hannah Kehoe Gowran (Leinster Gold (x3)), Club silver for Thomastown (17th Hannah O Keefe, 74th Anna Cass), County Bronze medals (2, 10, 13, 17, 74 and  42nd Saoirse Allen, St Senans); Boys U-13: 6th Will […]

Continue reading