Archive | Open RSS feed for this section
Screen Shot 2016-07-10 at 16.51.45

Kilkenny County 10k July 10th: Results

County Senior 10k Road Championships, Pink Rock Men: 1 David McPherson (TT), 2 Trust Mtinsi (KCH), 3 Paul Moran (KCH); Teams: 1 KCH (T Mtinsi, P Moran, P Purcell, D Walsh, 32), 2 Gowran ( M Mosely, K Fenlon, D Kehoe, P Lennon, 34), 3 St Josephs ( P Bookle, P Duggan, S O Connor, […]

Continue reading
Screen Shot 2016-06-12 at 21.28.09

Little South Run and County Road Novice Championships

//embedr.flickr.com/assets/client-code.js Highlights (Little South Run) David McPherson 20.29 (Thomastown) second Senior men; Aaron Donnelly 23.15 (St Senans) winner of the Junior men’s section; Sally Forristal 24.46  (St Josephs) first place Senior Women; Peter Duggan 25.26 (St Josephs) winner in the M45 section; Adele Walsh 25.34 (St Senans) winner in the F40 section; Highlights: County Road Novice […]

Continue reading
Screenshot 2016-06-04 at 20.00.16

Tullaroan Marathon June 4th : a Feast of Road Races

Almost 700 participants, 5 separate races: Some local results 5k :  Winner Dean Rowe 10k Women: 3rd Margaret Dillon Half Marathon: 2 Val Gunnar, 9 Paddy O Keefe; Marathon women 7.00am: 1 Irene Henebry, 4 Deirdre Scott, 5 Bregeen Murphy, 6 Jo Scobie; Marathon 9.30am: 18 Paul Sheehan; Ultra Marathon Women: 2 Anita Barry, 3 Catherine […]

Continue reading
Screenshot 2016-04-18 at 10.33.40

KK Athletes: Weekend Round-up: Road and Track

National Road Relays Raheny Team Bronze for KCH: (Toss Hayes (2 miles); Peter Lynch (1 mile); Brian Maher (3 miles), Eoin Everard (2 miles) 37 mins 45 secs; Eoin Everard had the fastest 2 mile time (9.13); Seventh place for St Josephs W35 team (Mary Doolan, Maria Griffin, Frances Mullally); Full Results Bulerstown 4 mile […]

Continue reading
Screenshot 2016-04-07 at 19.17.37

St Senans Open Sports: Results

80m and  100m Sprints Girls U-8:  1 S.Flynn, (WAC),  2 L. Bolger, (Bree),  3 E.Garrigan, (SLOT); Boys U-8: 1 B. Chinda, (St Michaels); 2 E. Raicevic, (Finnisk);  3 E.O’Shea (St Senans); Girls U-9: 1 S. Foley, (St Jos),  2. S. Myers, (St Pats),  3 S. Mernin, (Finnisk); Boys U-9: 1 A. Solante, (St Michaels), 2.J. […]

Continue reading
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 1,006 other followers